Maikla Kraitona “Uzlēcošā saule”


71HR5FH3RTL[1]“Pīrātu platumgrādi” un “Disclosure” nebija vienīgās Kraitona grāmatas, ko nopirku Anglijā. Pavisam bija trīs labas lietas — vēl “Uzlēcošā saule”. Nu esmu to izlasījis un varu dalīties iespaidos.

“Uzlēcošā saule” ir viens no Kraitona darbiem, kur viņš daiļliterātūras veidā izteic savas domas par kaut ko. Šoreiz — par to, kā Japāna konkurencē uzveic Ameriku. Grāmata izdota 1992.gadā un balstās amerikāņu 80.gadu bailēs, ka Japāna tūlīt, tūlīt sasniegs, apsteigs un uzveiks Ameriku. Likteņa ironija, ka “Uzlēcošās saules” rakstīšanas laikā Japānas augšupeja jau bija apstājusies, tik autors to vēl nebija apjēdzis. Tāpēc jāsmaida, lasot tādus izteikumu kā:

Un, kaut Amerikas saimniecība brūk — drīz tā būs trešā pasaulē pēc Japānas un Eiropas —, joprojām svarīgi censties to saturēt kopā. [227 lpp.]

Redzi, japāņi domā stratēģiski — tālam laikam, kā lietas izskatīsies pēc piecdesmit gadiem. [239.lpp.]

Varētu aizbildināties, ka to saka grāmatas personāži (kaut arī labie tēli, ar kuŗu muti autors runā patiesību). Taču arī autora pēcvārdā teikts:

Fakts ir, ka Montanas pavalsts lieluma zemei ar pusi mūsu iedzīvotāju skaita drīz būs saimniecība tikpat liela, cik mums. [401.lpp.]

Kaut dzīve pierādījusi Kraitona maldīšanos, “Uzlēcošā saule” joprojām ir baudāms detektīvs, kas, kā šķiet, patiesi iepazīstina ar japāņu dzīvesziņu un uzņēmējdarbības īpatnībām.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: