Maikla Kraitona “Disclosure”


“Pīrātu platumgrādi”7675[1] nebija vienīgā Kraitona grāmata, ko nopirku Anglijā. Nu esmu izlasījis vēl citu, un varu dalīties iespaidos.

Esmu nosaukumā atstājis angļu nosaukumu, jo neesmu drošs, kā labāk tulkot latviski. Parastais tulkojums būtu ‘atklājums’ vai ‘atklāšana’, taču tad pēc nosaukuma nebūtu skaidrs, ka te runa par kā slēpjama atklāšanu, nevis zinātnes atklājumiem. Varētu būt ‘izpaušana’, bet nosaukums ar -šana galā neizklausās pavisam labi. Jau vairāk uz atdzejas pusi būtu ‘atzīšanās’. Pavisam atdzejoti, toties saturu vislabāk atklāj ‘uzmākšanās’ — galu galā cits Kraitona darbs “Prey” iztulkots ir “Spiets”. Lai pagaidu tulkojums paliek “Uzmākšanās”; ja kādam labāks ierosinājums, lūdzu, piedāvājiet.

“Uzmākšanās” ir viens no Kraitona darbiem, kur viņš daiļliterātūras veidā izteic savas domas par kaut ko. Šoreiz — par dzimumu attiecībām, īpaši darbā. Autoram ierasti tas izteikts spraiga sižeta gabala formā. Tāpat ierasti, ka darbība saistīta ar jaunāko zinātnes un technikas sasniegumu izmantošanu, kas 1994.gadā sarakstītam darbam ir pārnēsājams tālrunis (par kabatas to vēl nevar saukt) īpaši cienīgām personām un interneta lietošana. Tiesa, internets vēl ir kas tik pasvešs, ka Kraitons jutis pienākuma vispirms kādā lappusē īsi paskaidrot, kas tas tāds ir. Vieglu ironisku smaidu izvilina pieņēmums, ka 21.gadsimtā informāciju glabās kompaktdiskos.

Bet technika ir tikai dekorācijas dzimumu attiecībām, un Latvijas kultūras kaŗu apstākļos “Uzmākšanās” šobrīd aktuālāka nekā iznākšanas laikā vai priekš gadiem desmit. Papildus vērtība, ka grāmata blakus aizraujošam vēstījumam mudina arī patstāvīgi pārdomāt tematu.

Izlasījis lieku pie pārējām Kraitona plauktā. Ir laba.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: