Kuŗš būs jaunais Lielbritanijas premjerministrs?


_90167009_election_conservative_leader_inf624[1]Pulkstenis ir astoņi vakarā, un tas nozīmē, ka šobrīd beidzas britu Konservātīvās partijas vadītāja vēlēšanu 1.kārta. Pēc aptuveni stundas varētu būt zināmi iznākumi.

Tikām gribu izstāstīt vēlēšanu kārtību.

Vēlēšanas notiek, jo, zaudējis ES nobalsošanu, no amata atkāpās Lielbritanijas premjers Deivids Kemerons. Lielajām britu partijām to vadītājs reizē ir arī premjers (ja pie varas) vai premjera kandidāts (ja opozīcijā), tā ka jauna premjera izraudzīšanās vēlēšanu starplaikā faktiski notiek, kad valdošā partija ievēlē sev jaunu vadītāju. Šī apstākļa dēļ senāk partijas vadītāju ievēlēja tās parlamenta deputāti, bet mūsdienās iesaistīti arī pārējie partijas biedri.

Šķita, ceļš vaļā bijušam Londonas pilsētas galvam Borisam Džonsonam, kas bija ievērojamākais konservātīvais nobalsošanas uzvarētāju pusē. Bet viņš pēdējā brīdī atteicās kandidēt. Noteiktajā laikā līdz 30.jūnijam tika izvirzīti pieci kandidāti (alfabēta secībā):

 1. bijušais aizsardzības ministrs Laiems Fokss (bija par izstāšanos no ES);
 2. tieslietu ministrs Maikls Govs (bija par izstāšanos no ES; uzvārds rada burvīgus latviešu ziņu virsrakstus);
 3. darba valsts ministrs Stīvens Krebs (bija par palikšanu ES);
 4. enerģētikas valsts ministre Andreja Ledsoma (bija par izstāšanos no ES);
 5. iekšlietu ministre Terēza Meja (bija par palikšanu ES).

Tagad darbs konservātīvo parlamenta deputātiem. Šodien viņi balso, kuŗu kandidētu gribētu par premjeru. Pēc balsošanas iznākumiem atmetīs kandidātu, kas būs dabūjis vismazāk balsu, un parīt (ceturtdien, 7.jūlijā) balsos par četriem atlikušiem. Tad atmetīs nākamo, kam būs vismazāk balsu, un nākamotrdien (12.jūlijā) balsos par trim atlikušiem. Pēdējo atkal atmetīs, un paliks divi, par kuŗiem lems tālāk.

Visiem Konservātīvās partijas biedriem (~150tk; Kemerona valdīšanas laikā kopš 2005.gada biedru skaits krities par ~100tk) izsūtīs vēlēšanu zīmes, kur tiem būs jāizvēlas viens no diviem kandidātiem. Aizpildītās vēlēšanu zīmes līdz 8.septembrim jāiesūta atpakaļ, un 9.septembrī tiks paziņots, kuŗš būs nākamais partijas vadītājs un premjerministrs.

Interesenti apkopojuši sarakstus, kuŗi deputāti kuŗu kandidātu atbalsta, un šorīt atbalstītāju skaits bijis:

 1. Meja — 130;
 2. Ledsoma — 40;
 3. Govs — 26;
 4. Krebs — 22;
 5. Fokss — 7.

Tiesa, vēl paliek 105 deputāti, kas savu viedokli nav atklājuši. Un iedvesmai var izlasīt bijušā partijas vadītāja Viljama Heiga rakstu, kur viņš ne tikai iezīmē nākamā premjera darāmos darbus, bet arī min dažu labu triku, ko kandidāti izmanto partijas vadītāja vēlēšanās.

Tomēr lielākās izredzes tikt līdz partijas biedru balsošanai šķiet Mejai un Ledsomai, savukārt tad aptaujas drīzāk labvēlīgas Mejai. Tiesa, kandidātu izredzes un attieksme pret tiem var ļoti mainīties īsā laikā, turklāt jāatceras, ka gandrīz visas aptaujas prognozēja Lielbritanijas palikšanu ES.

Dzīvosim, redzēsim.

PAPILDUS 21.22. Balsošanas iznākums bez pārsteigumiem:

 1. Meja 165;
 2. Ledsoma 66;
 3. Govs 48;
 4. Krebs 34;
 5. Fokss 16.

Fokss ārā; ja kāds grib, var arī pats atteikties.

PAPILDUS 22.34. Krebs izstājas, atbalsta Meju. Tātad parīt vakarā uzzināsim, kuŗš būs Mejas pretkandidāts partijas biedru balsojumā.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: