Laimas Kotas (Muktupāvelas) “Mierielas vilkme”


489456[1]Vēl viena grāmata, ko sieva paņēma bibliotēkā, bet negribēja lasīt, taupīdama sava laika. Šo paņēmu uz Angliju, kad braucu novērot viņējo ES nobalsošanu, lai lasītu lidostās, lidmašīnās un varbūt vēl viesnīcā. Tā arī notika, nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos.

Uz aizmugures vāka grāmata reklāmējot nosaukta par maģisko reālismu. Atmetot reklāmu un svešvārdus, tā ir murgojums. Par Miera ielu un — autorei ierasti — mūsdienu latviešu emigrāciju. Kāpēc tieši par Miera ielu? Nezinu, grāmata to neizskaidro. Bet man ir divas hipotezes: vai nu autores dzīves un darba gājums, vai hipsteru mode. Vērtīgākais šķita grāmatā atklātā Miera ielas vēsture un Rīgas lidostā sēdētāju stāsti. Bet citādi lasi un domā: kā kaut ko tādu var izdomāt, kas ar to gribēts pateikt, kāds no tā pozitīvs ieguldījums un kāda jēga. Murgs, salīdzinot ar ko, tādi apgalvojumi kā

Pirms Otrā pasaules kara no Latvijas repatriējušies vācieši atstāja savus namus un senču kapus, [148. lpp.]

šķiet balta patiesība.

Grāmatu nebaudāmāku dara sērijveida latviešu noniecināšana [piemēram, 64.—66., 69., 72., 75—76., 183. lpp.] un samāksloti nodaļu virsraksti, kas visi beidzas ar -ums, tad -ot un beigās ir dzērienu nosaukumi. Lasot par kādas varones pusmūža sievietes aizvainojumu [114.—115. lpp.], šķiet, ka to var attiecināt uz grāmatas noskaņu vispār. Tāpat “Mierielas vilkmi” Kota izmanto, lai didaktiski un preventīvi cildinātu, ka apprecējusies ar musulmani.

Lasot pamanīju arī noziegšanos pret vēlēšanu ģeografiju. Proti, autore iztēlo Ārējās Hebridu salas par skotu neatkarības bastionu [110.—111. lpp.]. Jā, tā ir liela nomale un vienīgā Skotijas vieta, kur vairākums runā gēlu valodā, taču neatkarības nobalsošanā par balsoja tikai 46,6%, kas visai tuvu 44,7% Skotijas caurmēram. Vienīgās vietas, kas atbalstīja neatkarību, ir pavisam citādas: lielākā Skotijas pilsēta Glāzgova ar piepilsētām un Dandi.

Vai lasot vīlos? Nē; vienīgā vilšanās bija, ka visu laiku gaidīju lietā iesaistāmies Satversmes aizsardzības biroju un nesagaidīju. Lasīšanu nenožēloju, jo lidostās un lidmašīnās citādi būtu bijis vēl gaŗlaicīgāk. Bet vispār vērts lasīt, ja pats dzīvo Miera ielā vai esi citādi cieši saistīts ar to.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: