Tievi egles kāti — tā ir pārtautošana


Kopš 19.gs. tradicionāls veids, kā attēlot iedzīvotāju dzimumvecumsastāvu, ir tā sauktās piramidas — stāvus ass rāda vecumu no 0 apakšā līdz mūža beigām augšā, guļus as uz vienu pusi rāda vīriešu skaitu, uz otru — sieviešu skaitu. Par piramidu nosaukta, jo augstas dzimstības un miera apstākļos grafiks tā izskatās. Piemēram, Latvijas Republikas 20 gadiem par godu tika izdots lielisks statistikas atlants, un, lūk, kā tur attēlots Latvijas 1897.gada stāvoklis, kad notika vienīgā Krievijas Imperijas tautskaite:

Dzimumvecumsastāvs 1897

Kaŗš, bads, sērgas rada piramidā iegrauzumus, kā tas redzams Latvijas 1930.gada tautskaites iznākumos:

Dzimumvecumsastāvs 1930

Dzimstībai mazinoties un mūža ilgumam augot, dzimumvecumsastāvs sāk izskatīties pēc urnas:

Dzimumvecumsastāvs

Bet, ja skatās tautību griezumā, mazākām tautām bieži redzama eglīte uz tieva kāta:

Cf1NqyOVIAEkb5p[1]

Kas te par lietu? Gandrīz nemaz nedzimst? Dzimst jau dzimst, tikai — vairs nav vecāku tautībā. Pārtautošana. Kas vēlas patstāvīgi eglītes atrast, iesaku paskatīties somugru tautas, kam ir nelaime Krievijā iekļautām būt. Bet par Latviju Centrālai statistikas pārvaldei ir arī jaunāki dati, diemžēl nedalīti pēc dzimuma. Izlases veidā dažas tautas izskatās tā (dzimuma trūkuma dēļ atļāvos mainīt orientāciju):

Tautu vecumsastāvs 2016

Redzams, ka latviešiem jūtami labvēlīgāks vecumsastāvs nekā krieviem, kam mazu bērnu (0—4 g.) trīsreiz mazāk nekā cilvēku priekšpensijas vecumā (55—59 g.). Tiesa, par tautību labāks un precīzāks kultūretniskās piederības rādītājs ir valoda, un tur latviešu aina mazāk rožaina, kaut tik un tā cerīga. Baltkrievi ir spilgts piemērs, kā tauta iznīkst pārtautošanā (konkrēti, pārkrievošanā — turklāt atjaunotajā Latvijas Republikā vēl smagāk nekā krievu okupācijā), mazu bērnu 15 (!) reižu mazāk nekā cilvēku priekšpensijas vecumā. Čigāni tradicionāli bijuši augstas dzimstības tauta, un to vecumsastāvs labvēlīgāks nekā latviešiem. Tiesa, pēdējos gadus latvieši dzimstībā čigānus apsteiguši. Daudz nezināmas tautības bērnu ir sekas iespējai jaundzimušo oficiāli nereģistrēt nekādā tautībā. 5—9 gadu vecumā nezināmu pat vairāk nekā krievu. Tiesa, tautskaitē bērnu tautību parasti nosauc gan, un tur nezināmu (kopā ar neizvēlētu tautību) bija četrreiz mazāk nekā uzskaitē.

Šobrīd pietiks. Vien piebildīšu, ka rakstīšana iedvesmoja papētīt lietu sīkāk, un nosūtīju Centrālai statistikas pārvaldei informācijas pieprasījumu pēc 2015.gadā dzimušo sadalījuma pēc mātes un bērna tautības. Visu cieņu — saņēmu lūgto nepilnas diennakts laikā!  Bet tas jau cita raksta vērts.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 2 Comments »

2 Atbildes to “Tievi egles kāti — tā ir pārtautošana”

  1. Baiba Bicēna (@BaibaBicena) Says:

    Kad septiņdesmito gadu vidū manai draudzenei Angelikai un viņas brālim Ivaram (latviešiem) izsniedza pases, ierēdņi viņu tautību ierakstīja kā “poļi” – jo tāda bija viņu tēva tautība, kaut gan viņš jau sen bija šķīries no mammas, un ģimene viņu redzēt negribēja. Varbūt tādā veidā papildināja citu tautību pārstāvju “draudzīgo saimi”

  2. Dzimušo skaits pēc mātes un bērna tautības jeb kas bija pirmais — vista vai ola | Mans zelts ir mana tauta Says:

    […] Baiba Bicēna (@Baiba… on Tievi egles kāti — tā ir … […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: