“Vienotība”, Piebalgs un Smiltēns


Attēls: Ernests, "Ir"

Attēls: Ernests, “Ir”

Stradiņa ūniversitātē rīt (sestdien, 4.jūnijā) 10.00 notiek “Vienotības” ārkārtas kongress. Tas piesaistījis vairāk uzmanības nekā parasti, jo notiek lielai partijai grūtā laikā — pēc savas Straujumas valdības gāšanas, reitinga zaudēšanas un priekšsēdētājas Āboltiņas atkāpšanās.

“Ir” žurnālam kongress pat numura temats. Ar interesi izlasīju rakstu un priekšsēdētāja amata kandidātu Piebalga un Smiltēna intervijas. Piebalgs, kuŗa aprakstā kautrīgi izlaists, ka viņš bijis finanšu ministrs tieši (paldies Nellijai Ločmelei par precīzējumu) “Baltijas” bankas kracha laikā, saka:

Lai Vienotība paceltos, es gaidu, ka biedri būtu gatavi vēlēšanās staigāt no mājas uz māju, no dzīvokļa uz dzīvokli, lai aizstāvētu Vienotību. Ja šī saikne nerodas, tad uzticība nav atgūstama.

Visu cieņu, ja nākampavasarī kas tāds notiks. Vēlētāju apstaigāšana izplatīta angļu zemēs un rāda, ka partija nav burbulī dzīvojošs elites klubiņš bez ciešākas saiknes ar pilsoņiem. Piemēram varu ieteikt kāda man pazīstama Lielbritanijas deputāta sejgrāmatu. To paritinot, var redzēt, kā viņš ņemas pa savu vēlēšanu apgabalu.

Vēl Piebalgam ir

lieli iebildumi pret vēlēšanu sistēmu — plusiem un svītrojumiem. Šī sistēma rada individuālās kampaņas, un tās ieveda Vienotību diezgan lielās problēmās.

Piekrītu, sistēma veicina individuālu kampaņošanu. Taču, ja partijā ir domubiedri, problēmas nekļūst diezgan lielas. Jeb, kā latviešu parunā, sliktam dejotājam arī … traucē. Iedvesmai te un te var atsvaidzināt atmiņu, kāda bija dažādu partiju un kandidātu plusu un svītrojumu aina 2014.gada Saeimas vēlēšanās. Grūtības, ko plusi un svītrojumi rada partijām un vēlēšanu komisijām, tomēr ir nieks, salīdzinot ar labumu vienkāršiem pilsoņiem ietekmēt un noteikt vēlēšanu iznākumu.

Cieņu raisa, ka Piebalgs nosauc konkrētu rādītāju, kā izmērīt, vai partija būs atguvusies:

Pusgada laikā būs redzams, vai ejam pareizā virzienā — mērķis šajā laikā ir sasniegt divciparu skaitli atbalstā. Gribu, lai ir vismaz 10% šī gada beigās.

Un Smiltēns? Smiltēns intervijā tāds, kā lai saka, tautpartejisks.

Kopš uzvaras Saeimas vēlēšanās 2014.gada rudenī “Vienotība” visai pārliecinoši gājusi pa Tautas partijas un “Latvijas ceļa” trajektoriju. Redzēs, vai kongress to mainīs.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 1 Comment »

Viena atbilde to ““Vienotība”, Piebalgs un Smiltēns”

  1. :) Says:

    Grozāmi saraksti vēlēšanās mazina partijas lomu – daudzus maz interesē partijas programma, bet tiek balsots par populāriem cilvēkiem. Ja mēs gribam stipras un ilgmūžīgas partijas, tad grozāmie saraksti tam kaitē.
    Daudz labāk būtu, ja partijas pašas izveidotu sarakstus un to darītu, piemēram, rīkojot priekšvēlēšanas, kurās noskaidrotu labākos, populārākos kandidātus. Tas arī ļautu partijai vēlreiz tikties ar saviem atbalstītājiem un skaidrot savu programmu. Ja kādas partijas līderis būtu ļoti nepopulārs, tad to jau parija pati savlaicīgi neiekļautu vēlēšanu sarakstā, nevis ļautu par viņi izņirgāties vēlēšanās, tā kaitējot pašai partijai. Protams, tad arī vajadzētu būt tikai vienam vēlēšanu apgabalam.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: