Somu tautas izredzes imigrantu iebrukumā


Vakar uzmanību pievērsa ziņa, ka imigranti/sveštautieši Somijā pastrādājot pusi (!) seksuālu uzmākšanos. Tas pamudināja apskatīties, kāds ir somu tautas stāvoklis un izredzes pašreizējā 3.pasaules imigrantu iebrukumā Eiropā. No senākiem gadiem atmiņā bija palicis, ka Somijas statistiķi apkopo burvīgu iedzīvotāju sadalījuma statistiku pēc valodas (Latvijai ir, ko pamācīties). Atvēru oficiālo Somijas statistikas mājaslapu. Statistiķi kultūretniskās ainas uzskatei izvēlējušies grafiku un tabulu. Lūk, iedzīvotāju skaita maiņas grafiks:

vaerak_2015_2016-04-01_tie_001_en_001[1]

Un iedzīvotāju skaita tabula:

Somijas valodas

Datubazēs ir pavisam burvīga tabula: sadalījums pēc visām valodām katru gadu (no tās var uzzināt, ka pērn Somijā bija 1464 latviešu).

Kas redzams? Pirmkārt, vēsture tāda, ka Somijai nav bijis koloniju, ģeografija tāda, ka Somija tālu no migrācijas avotiem, un polītika tāda, ka valdība nav bijusi velkamiska. Iznākumā 80.gadu beigās pamattautas bija >99,5% iedzīvotāju. Stāvokli būtiski mainījusi PSRS sabrukšana un Somijas iestāšanās ES. 80.gadu pirmā pusē pamattautām piederīgo skaits auga par 25tk gadā un sveštautiešu par 1 tk, šobrīd sveštautiešu skaits aug par >20tk gadā, bet pamattautām piederīgo — samazinās. Lielākās imigrantu grupas tomēr ir somu kaimiņi krievi (22% sveštautiešu) un brāļi igauņi (15%). Viņus neskaitot, pārējie imigranti ir 3,8% iedzīvotāju, no tiem lielākās grupas — somāļi, angliski runājošie un arabi.

Un migrācija? Pērn ģeografiskā stāvokļa dēļ (ne tikai tālu, bet arī aiz tādiem imigrantu magnētiem kā Vācija un Zviedrija) Somijai izdevies izvairīties no plašākas imigrantu ieplūšanas, un iebraucēju skaits bijis pat mazāks nekā iepriekšējos gadus:

muutl_2015_2016-05-17_tie_001_en_001[1]

Apkopojot — somu tautas stāvoklis un izredzes tuvākā nākotnē drīzāk cerīgas:

  • vēsturiski sveštautiešu Somijā bijis ļoti maz, arī šobrīd pamattautu īpatsvars visai augsts, lielākās imigrantu grupas nav ar pavisam atšķirīgu kultūru;
  • Somija ir tālu no migrācijas avotiem, un imigrantu iebrukums Eiropā līdz Somijai nonācis visai maz;
  • ļoti liela nozīme turpmākai valsts polītikai — būs tā valstiska vai velkamiska un cik lielā mērā.
Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: