Vai holandieši ir putinisti?


stembiljet6april[1]Šodien, 6.aprīlī Nīderlandē tautas nobalsošana par ES un Ukrainas asociācijas līgumu. Nobalsošana notiek, jo pēc līguma apstiprināšanas un izsludināšanas tika savākts pietiekams pilsoņu parakstu skaits nobalsošanas rīkošanai (vajag 300tk sešās nedēļās, savāca >400tk). Lai nobalsošana būtu notikusi, tajā jāpiedalās vismaz 30% balsstiesīgo, un tas paveŗ iespēju vienai pusei raut kvorumu — šai reizē “pariniekiem”. Arī tad, ja balsojuši >30%, iznākums oficiāli nav saistošs, taču spļaušanas iespējas tautai acīs ierobežo tas, ka ne vēlāk kā nākammartā būs parlamenta vēlēšanas.

Piebilstams, ka holandieši balsošanā nav piesieti vienam iecirknim un par balsošanu nekādos vēlētāju sarakstos neparakstās. Lai nobalsotu, izraudzītā vēlēšanu iecirknī jānodod vēlētāja apliecība, ko priekš vēlēšanām nosūta katram vēlētājam. Te var redzēt, kā tas notiek.

Kur tur putinisms? Jo lietā ieinteresētas vairākas puses:

 • holandiešu tauta;
 • ES un Nīderlandes polītiskā elite;
 • Ukraina;
 • Putins.

Ukraina līgumu uzskata par raušanos prom no Krievijas un tāpēc vēlas tā apstiprināšanu, Putins uzskata tāpat un tāpēc vēlas tā noraidīšanu. Pieminams, ka atšķirībā no daudzām Rietumeiropas tautām holandiešiem ir rūgta pieredze ar Putinu: Krievija 2014.g. jūlijā Donbasā, notriecot pasažieŗu lidmašīnu, nogalināja gandrīz 200 holandiešu.

Un tomēr parakstus par nobalsošanas rīkošanu savāca rūkdami un vēlētāju aptaujās visu laiku līdz pēdējam brīdim stabils “pret” pārsvars. Kā tā, holandieši lielāki vateņi par tiem, kas Pļavniekos, Doņeckā un Daugavpilī?

Nē, protams. Jo holandiešiem šī nobalsošana ir pilnīgi par ko citu. Par ES un savas valsts neatkarību. Un kājas lācītim aug vismaz no 2005.gada. Tad Nīderlandē notika pirmā nobalsošana 200 gadu laikā — par ES konstitūciju. Holandieši to pārliecinoši noraidīja. ES un Nīderlandes polītiskā elite tikpat pārliecinoši tautas gribai uzspļāva: nomainīja dokumenta nosaukumu par [Lisabonas] līgumu, viegli piefrizēja un apstiprināja vairs bez kādām nobalsošanām. Bet cilvēki atceras.

Tā ka tagad, pirms vaidēt, ka ukraiņi pataisīti bez vainas vainīgi, varbūt tomēr atzīt, kuŗi vainīgi, ka līdz tam nonācis. Varbūt tomēr ļaut tautai balsot par lietām, par ko tā grib. Un, kad pilsoņi nobalsojuši, respektēt viņu gribu. Tad arī tauta nebūs spiesta ķerties pie surogātbalsošanām.

Un, pirms saukt par putinistiem miljoniem holandiešu vai atsevišķus polītiķus, sākt ar šo virsputinistu:

Ak, jā, balsošana beidzas 22.00 pēc Latvijas laika. Patīkamu vakaru!

Advertisements

2 Atbildes to “Vai holandieši ir putinisti?”

 1. laika vecis Says:

  “Varbūt tomēr ļaut tautai balsot par lietām, par ko tā grib. Un, kad pilsoņi nobalsojuši, respektēt viņu gribu. Tad arī tauta nebūs spiesta ķerties pie surogātbalsošanām.”
  Ja tautai ļauj balsot, tā agri vai vēlu iebalso sociālismu.

 2. Jānis Says:

  Vajag ieiet iekšā Wikipedia (es vismaz vācu valodas) un paanalizēt tekstu par ES asociatīvo līgumu ar Ukrainu izpētot kuri aicināja un panāca, ka tas (kaut konsultatīvas nozīmes valdībai) notiek…
  Liberālā Holande pacieš, ka to pilsoņi lidaparātā iet bojā Krievijas dēļ BET Ukraina ir lieka(!?) ES – nespējam visiem palīdzēt….(Holande ir ES donorvalsts)


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: