Ata Skalberga “Kapteiņa gars”


2b7ced5c-baaa-4772-ae9b-1e8903f0c6c7[1]Kā gadījās, kā ne, manās rokās nākusi Ata Skalberga grāmata “Kapteiņa gars”. Nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos.

Atis Skalbergs ir žurnālists un publicists, un “Kapteiņa gars” ir viņa publicistikas un stāstu krājums. Domāts, lai palīdzētu lasītājam izkopt pasaules uzskatu, izdošanu financējuši Austrālijas trimdas latvieši, un lielākā daļa grāmatu izplatītas ne pārdošanā, bet sadalē kaŗavīriem, skolām, augstskolām, Vītolu un LU fondam.

Krājumā iekļautie raidījumi un raksti publicēti 2005.—2008.gadā, un to pamatmotīvs ir cīņa par brīvu, neatkarīgu, latvisku Latviju. Skalbergs arī nerimtīgi brīdina par krievu imperiālisma draudiem, taču, no desmit gadu attāluma raugoties, redzams, ka dzīve Latvijā tolaik bijusi mierīgāka un mietpilsoniskāka nekā šobrīd: ne tad Krievijas iebrukuma draudu, ne islāmizācijas un trešās pasaules migrantu iebrukuma.

Aizraujošākā “Kapteiņa gara” daļa ir stāsti, jo tā ir daiļliterātūra un tāpēc neparedzama. Stāsti sarakstīti 1979.—1989.gadā, bet tas bija visai neviendabīgs laiks: stagnācija, tad pārkārtošanās, tad atmoda. Laiks atainojas arī Skalberga rakstītajā: kamēr nedrīkst par latvisko, tikmēr par tikumību; kolīdz drīkst, tā par latviskumu, latviešu iztaisnošanos pēc krievu laika un taisnības atjaunošanu. Tāds arī centrālais stāsts “Mantu lāde” — par kādu latviešu dzimtu un tās dārgumiem.

Lasīt vērts, grāmata mudina domāt un mani pamudinājusi meklēt vēl dažas Gunāra Birkmaņa grāmatas.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: