Maina Rīda “Borneo sala” un “Skalpu mednieki”


9BorneosalaSkalpumedniekiTMainRidsfb2[1]Jau kādu laiku mēdzu lasīt visādas grāmatas pārbaudot, vai vērts nolikt bērniem lasīšanai. Iepriekšējais Maina Rīda gabals “Liktenīgais šāviens” bija tik trafarets, ka no nākamā, ko biju ieguvis savā īpašumā, gaidīju to pašu. Tiesa, vismaz Borneo stāsts solīja notikumus pavisam citā pasaules malā.

“Borneo sala” pilnībā atbilda gaidām: lēts gabals par nelaimē cietušu cilvēku grupas izglābšanos Borneo salā. Katra nodaļa atbilst kādam notikumam vai briesmām, kas minētas tās nosaukumā: “Pēc kuģa bojāejas”, “Gaviāls”, “Milzu čūska”, “Sarkanais gorilla” utt. Kad notikums piedzīvots vai briesmas pārvarētas, sākas nākamā nodaļa. Varbūt sarakstīšanas laikā mērķauditorija bija 12…14 gadu veci lasītāji, kas “Borneo salā” varēja dzīvot līdzi tāda paša vecuma bērnu piedzīvojumiem, bet mūsdienās stāsts drīzāk der sākumskolai (varbūt 1.klasei gluži ne).

“Skalpu mednieki” apraksta autora iecienītās Amerikas dienvidu pavalstis, tobrīd vēl Meksikas sastāvā. Gods kam gods, sižets ir ass, tak ne neticams un ne iepriekš paredzams: no dzīves nogurušu jaunekli viņa brālēns iesaista tirgoņu braucienā uz Mežonīgiem Rietumiem, lai jauneklis atgūtu dzīvesprieku. Piedzīvojumi nekavējas sākties. Tīkami, ka autors neatgremo cēlā mežoņa mītu par nežēlīgiem un nodevīgiem baltajiem, kas iznīcina un pakļauj cēlos indiāņus. Tāpat Maina Rīda varoņi (ne tikai “Skalpu medniekos”, bet arī “Borneo salā”) nav nekādi koku apkampēji, bet dzīvi cilvēki ar pašsaglabāšanās instinktu, kas posta dabu un nogalina dzīvniekus, kad atzīst to par lietderīgu. “Skalpu mednieki” der pamatskolai un pēc tam, arī pieaugušam lasītājam.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: