Kuŗas valsts dzīves līmenī ir kuŗš Latvijas novads


Jāatzīst, jūtos pagodināts, ka ierakstu par pašvaldību dzīves līmeni 2015.gadā pārčivinājušas vairākas pašvaldības un pašvaldību vadītāji. Atzinība iedvesmo turpināt.

Ir paņēmiens, kā uzskatāmi paskaidrot kādas valsts reģionu dzīves līmeni: pateikt, kuŗā valstī ir tāds pats dzīves līmenis kā attiecīgā reģionā. Latvijā piemērots mērogs būtu rajons, bet tādu jau gadi septiņi vairs nav. Statistikas reģioni ir pārāk raupjš dalījums, jo tajos ir ievērojamas iekšējas atšķirības (piemēram, Gaŗkalne un Aloja abas ir Pierīgas reģionā), tomēr, protams, salīdzināt var (kopprod./cilv., Ls; valstis — Pasaules bankas dati):

Dzīves līmenis — reģioni kā valstis

Kam tāds Latvijas pielīdzinājums Karību saliņai maz izsaka, varu papildināt, ka Barbadosa 2013.gadā bija maķenīt turīgāka par Sentkitsu un Nevisu (vēl vienas Karību saliņas), savukārt Sentkitsa un Nevisa — maķenīt turīgāka par Krieviju (ir tāda liela valsts Eirazijas ziemeļos ar milzu dabas bagātībām).

Novadi ir piemērotāks pārskata līmenis, tak par tiem neviens kopprodukta nerēķina. Izlīdzēšos ar pašvaldību pamatbudžeta nodokļu ieņēmumiem. Par 2014.gadu, jo par 2015.gadu valstu IKP nav vēl salēsts. Var, protams, piekasīties pamatoti norādīt, ka tas ietveŗ vairākus pieņēmumus, tomēr pārskatu sniedz. Katras pašvaldības līmeni izdala ar Latvijas caurmēru (piemēram, Gaŗkalnes 801Ls ir 174% no 459Ls caurmēra), tad iegūto dalījumu pareizina ar Latvijas IKP/cilv. līmeni un skatās, kuŗai valstij iegūtais skaitlis vistuvāk. Pasaules līdzinieku karte ir tāda, skatiet un baudiet:

Pašvaldību dzīves līmenis kā valstīs 2014

Rīga Čechijas līmenī tāpat kā iepriekšējos divus gadus. Saulkrasti uz Igaunijas pusi ne tikai ģeografiski. Mazā Lietuva Jelgavā—Ozolniekos—Olainē. Aizkraukles novads vistuvāk ne tikai Seišelām, bet arī Latvijas caurmēram. Bauskas novads kā mazā Krievija ar savu Maskavu un savu nomali. Krāslavas un Daugavpils novads turpina Baltkrieviju šaipus robežas. Turpat kaimiņos Dagdā klusiem soļiem no austrumu puses ienākusi Ķīna. Utt.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: