“Domuzīme”


12342837_1708868992679066_4435028997646124107_n[1]Tā kā esmu lasījis, jūtu pienākuma dalīties iespaidos par šogad gaitu sākušo žurnālu “Domuzīme”.

Vispirms aizvēsture. Pamanīju ziņu, ka tāds sācis iznākt, bet likos mierā — 1.numura pieteikums neizraisīja pietiekami intereses, lai pirktu. Tagad vēsture. Vasarā sena paziņa uzdāvināja žurnāla 2.numuru. Izlasīju. Un noelsos — ku labs! Stājos sakaros ar redakciju, vai vēl palicis 1.numurs. Bija. Nopirku, izlasīju, patikas neatņēma. Tāpēc gaidīju, kad būs 3.numurs. Tagad esmu izlasījis 4.numuru un gaidu nākamgad piekto.

Ja saukt vienā vārdā, kāds žurnāls ir “Domuzīme”, tad — literārs. Ja maķenīt gaŗāk, tad numura saturu veido:

 • mūsdienu latviešu autoru stāsti;
 • mūsdienu latviešu autoru dzeja;
 • kāda latviešu klasiķa daiļdarbs un apraksts par viņu;
 • kāds tulkots daiļdarbs;
 • kāds jautājums, uz ko atbild vairāki ar rakstīto vārdu saistīti cilvēki;
 • kāda intervija;
 • kāds viedokļraksts;
 • recenzijas un mazliet kritikas;
 • reizumis kāds valodniecisks gabals;
 • diskusija par kādu sabiedriski aktuālu lietu;
 • raksts par žurnālistikas problēmām;
 • kāds vēstures apcerējums;
 • raksts par kādu vēsturisku humānitāru personību un tās veikumu;
 • eseja.

Ja jāvērtē numuri, tad labākais bijis 2.numurs, kur numura naglu veido Vinetas Poriņas raksts, kādas briesmas rada divvalodība Latvijā, un ukraiņu dzejnieka Jaroslava Minkina eseja, kuŗā autors skarbiem, latviešu līberālim neiedomājamiem vārdiem apraksta, kas notiek, ja šīs briesmas nenovērš.

Ciešāk pievēršoties jaunākajam numuram, redzams, ka redakcija mēģinājusi to veidot ziemas un Ziemsvētku noskaņā, taču tālāk par stāstu izlasi noskaņa nav tikusi. Numura nagla, manuprāt, ir intervija ar valodnieku Aldi Lauzi (@AldisLauzis). Otrs mezgla punkts — diskusija par kreisumu latviešu dzīvē un literātūrā, kas rosina domās piebiedroties tai ar savu viedokli. Trešais — fragmenti no Arveda Švābes esejas “Vēsture kā tautas garīgo spēku avots” cieši sasaucas ar pašreiz aktuālo:

Ja netiešā nozīmē var runāt par kādu vēstures likumu, tad tikai par to, ka tautu likteņus nenosaka ne viņu kultūras augstums, ne viņu sniegumi zinātnēs un mākslās, bet gan ļoti robusti spēki, kas atzīst vienīgi kaŗu kā pēdējo instanci tautu attiecību kārtošanai.

Tāpēc vai! tām eiropiešu tautām, kuŗas atmetušas savu robežu sargāšanu un ļaujas imigrantu iebrukumam. Jāteic, “Domuzīmē” vispār katrreiz atrodu kaut ko, kas cieši sasaucas ar lasīšanas brīdī aktuālo. 3.numurā Ivetas Ratinīkas dzeja atstāja labāku iespaidu par autori nekā rīcība skolotājas amatā — tai savukārt iederējās Mārtiņa Mintaura vārdi recenzijā par Patrika Ouržednīka “Europeanu”:

Grāmata piedāvā ironisku un tematiskā raibuma ziņā patiesi kaleidoskopisku skatījumu uz aizvadīto gadsimtu ar visiem tā sasniegumiem un šausmām, nenošķirot pirmos no otrajām, tomēr nekad nenojaucot to atšķirības un saglabājot robežu starp ētisko un vulgāro (izcēlums mans —R.E.).

Tāpat 1.numurā kosmopolītiska vide un ģimeniskuma noniecināšana Ingas Žoludes stāstā labi sakrita ar latviešu noniecināšanu viņas aicinājumā ievest Latvijā nelegālus imigrantus, kas tieši lasīšanas brīdī tika publicēts.

Zinu, ko novēlu “Domuzīmei”. Novēlu kļūt par latviešu “Jauno Kritēriju”. Apzinos gan, ka tas diez vai notiks. Ar vieglām bažām gaidīju preses pasūtināšanas kampaņu nākamgadam un atviegloti uzelpoju, kad nevienā katalogā “Domuzīmes” nebija, citādi būtu visai pasmagi jādomā, vai uzdrošināties un pasūtināt. Galvas lauzīšana atkrita, bet tās cēloņi palikuši. Pirmkārt, “Domuzīme” ir līberālā “Ir” paspārnē, un es nepavisam neesmu pārliecināts, cik ilgi vēl līberāļi ļaus tādu domu brīvību, kāda šobrīd ir “Domuzīmē”. Ja ļaus, visu cieņu. Otrkārt, papīra izdevējdarbība iznīkst. 4.numura ievadā redakcija ziņo:

Turklāt, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda finansējumam, arī 2016.gadā klajā nāks četri žurnāla numuri.

Pateicoties izsistam valsts, ne brīvprātīgam pircēju un reklāmdevēju financējumam. Tātad mākslīga uzturēšana pie dzīvības. Bet pagaidām mīļuprāt iesaku baudīt “Domuzīmi” ikvienam, kam kādas literāras vai humānitāras intereses. Tikai 2,49Ls/3mēn.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: