Cenas Abrenes sakņu tirgū un vēlētāju aptaujas


Nule notikušās Spānijas parlamenta vēlēšanās bija aizliegts publicēt vēlētāju aptaujas piecas dienas līdz vēlēšanām. Un ko darīja cilvēki? Publicēja cenas un preces daudzumu Andoras (katalāņu valstiņa Pireneju kalnos starp Spāniju un Franciju) sakņu tirgū:

Kārtējais piemērs, cik šāds valsts noteikts aizliegums muļķīgs mūsdienu satīklotā pasaulē. Kanadas valdība turpretī jau priekš dažiem gadiem ievēroja, ka ir 21.gadsimts, un 2014.gadā atcēla aizliegumu publicēt vēlēšanu iznākumus, kamēr vēl kādā valsts daļā notiek vēlēšanas. (Kanada stiepjas pāri vairākām laika zonām, un laika starpība starp Klusā okeana un Atlantijas piekrasti ir četras stundas.) Pie mums gan nekad nav bijis aizliegts publicēt Saeimas vēlēšanu iznākumus Austrālijā pirms iecirkņu slēgšanas Latvijā vai, dies pas, Latvijas iecirkņu iznākumus pirms Sietlas iecirkņa slēgšanas.

Tomēr dažs aizliegums nav svešs arī Latvijā. Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma 12.panta ceturtā daļa noteic:

(4) Vēlēšanu dienā likumā noteiktajā vēlēšanu norises laikā elektronisko plašsaziņas līdzekļu raidījumos aizliegts iekļaut sabiedriskās domas aptaujas rezultātus par politisko partiju, politisko partiju apvienību, vēlētāju apvienību vai atsevišķu deputātu kandidātu popularitāti.

Proti, aizliegts ziņot, kā vēlētāji teikuši, par ko balsojuši. Turklāt tipiski valsts noteikumu atpalicībai no dzīves — elektronisko plašsaziņas līdzekļu raidījumos liegts, bet internetos ne. Protams, šādu aptauju dati atšķiŗas no vēlēšanu iznākumiem, bet vai tāpēc jāliedz plašsaziņas līdzekļiem vēstīt ziņas, par ko droši iepriekš zināms, ka tās ir neprecīzas un maldinošas?

Jo īpaši tāpēc, ka to iedarbības virziens nav noteicams. Ja vēlēšanu pusdienlaikā tiek ziņots, ka par V partiju balso vairāk nekā par S partiju, kā tas ietekmēs V un S atbalstītāju rīcību? Vai tas iedvesmos kūtrākus V atbalstītājus mesties uzvaras gājienā uz iecirkņiem un demorālizēs S piekritējus, ka tie neredzēs jēgas līst ārā no migas? Vai varbūt gluži pretēji — iedvesmos S atbalstītājus rauties ārā un glābt, kas vēl glābjams, un ieaijās V piekritējus, ka viss padarīts jau bez viņiem? Tas nav noteicams.

Vēl trakāk ir Eiroparlamenta vēlēšanās, kur ES likuma 10.panta 2.punkts pavēl:

2. Dalībvalstis nedrīkst oficiāli darīt zināmus atklātībai savus balsu skaitīšanas rezultātus, kamēr nav slēgti vēlēšanu iecirkņi dalībvalstī, kuras vēlētāji ir pēdējie, kam jābalso 1.punktā minētajā periodā.

Te vairs nav runa par četrām stundām kā Kanadā, bet dienām, jo pēdējos iecirkņus slēdz svētdienas vakarā, bet Latvijā vēlēšanas notiek sestdien un Lielbritanijā un Nīderlandē vispār ceturtdien! Turklāt — jo trakāk — Eiroparlaments nule šo izmantojis par ieganstu, lai pieprasītu vienādot balsošanas dienu un pulksteņlaiku visās ES valstīs, nerēķinoties ar valstu paražām un laika zonām.

Katrā ziņā cilvēku izdoti likumi neatceļ dabas un cilvēku dabas likumus, tāpēc visai iespējams, ka arī Latvijā redzēsim kaut ko līdzīgu šim:

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: