Krišjānim Valdemāram 190: labi dzīvot ir labi


valdemars_apgriezts1[1]190 gadu kopš Krišjāņa Valdemāra dzimšanas ir piemērots iemesls, lai atcerētos un pārspiestu savu 2009.g. rakstu, kur pieminu viņa atziņas par cilvēka dabu un saimniecību. Raksts joprojām aktuāls.

Labi dzīvot ir labi

Savā trīsdesmitā dzimšanas dienā Tērbatā pie istabiņas durvīm viņš piestiprināja izaicinošu vizītkarti: “Krišjānis Valdemārs, kamerāliju students, latvietis.” Pēc dažiem gadiem, sākot “Pēterburgas Avīzes”, viņš tajās pasludināja jaunu laiku bauslību, kas latviešiem jāievēro, ja tie vēlas uzplaukt kā tauta:

“Tas nav tiesa, ka dievs šo pasauli cilvēkam par vergu ieleju radījis. Viņš grib, tas ir viņa nolikts prāts, ka visiem cilvēkiem ir še pasaulē būs labi klāties. Viņš grib, lai visi ir še virs zemes laimīgi ir. Tas ir grēcīga aplamība šo pasauli ar viņas mantām apsmādēt, pats sev savu krustu uzlikt, caur kūtrību, nesaprašanu u. t. jpr. un tad, uz augšu skatīdamies, sacīt: tur, tur, tur būs visām bēdām gals. Tas ir grēks. Tev būs še virs zemes mantas sakrāt: tev būs par tavu labklāšanu gādāt..”

Valdemārs nepateica nekā ārkārtēja. Tikai pašsaprotamo, ka — labi dzīvot ir labi. Abi cilvēka pamatinstinkti teic to pašu: sugas turpināšanas instinkts mudina gādāt pēcnācējiem iespējami labus dzīves apstākļus, pašsaglabāšanās instinkts mudina to pašu gādāt sev. Kādam ir iebildumi? Attiecībā uz sevi — nevienam. Attiecībā uz citiem — pat veseli divi. Pirmkārt, pret tiem, kas turīgāki: “Kā tie budži atļaujas tik labi dzīvot?! Atņemt un sadalīt!” Otrkārt, pret tiem, kas nabagāki: “Kur tie ņergas lēkt iedomājušies?! Neļausim!” Cilvēciski izprotami, tomēr noraidāmi, jo izaugsmi kavējoši un pretdabiski.

Cilvēka dzīšanās pēc laimes un labuma ir milzu spēks, kas pasauli apkārt vērš. Tik stiprs, ka pārvar ne tikai visas iespējamās grūtības un krizes, bet arī ticības, kuŗas noniecina šīs pasaules labumus, skaudību pret tiem, kam klājas labāk nekā tev, populistisku rīdīšanu pret bagātniekiem un aplamu valsts politiku. Lieliski par to izteicies tautsaimnieks Ādams Smits:

“Katra cilvēka pūles pastāvīgi un bez pārtraukuma uzlabot savus dzīves apstākļus ir sabiedrības, valsts un personiskas bagātības sākumcēlonis. Cenšanās bieži ir pietiekami stipra, lai saglabātu dabīgu lietu progresu uzlabošanās virzienā par spīti valsts pārmērībām un vislielākām pārvaldes kļūdām. Tāpat kā nezināmais dzīvnieku dzīves dzinulis tā bieži atjauno ķermenī veselību un spēku par spīti ne tikai slimībai, bet arī absurdiem ārsta norādījumiem.”

Tāpēc ilgākā laikā dzīves apstākļi arvien uzlabojas, tagadējā krize beigsies par spīti visiem saimniecības glābšanas un sildīšanas darbiem, un mūsu bērnu bērni dzīvos labāk nekā mēs.

Advertisements

Viena atbilde to “Krišjānim Valdemāram 190: labi dzīvot ir labi”

  1. Anonymous Says:

    Ritvar, šad tad palasu tavas pārdomas iz dzīves. Jautājums: kāds ir Tavs viedoklis par
    Atlas Shrugged by Ayn Rand. Ja nav gadījies lasīt – rekomendēju, aizraus vairāk par Suvorovu un Valdemāri.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: