Raivja Dzintara “Ceturtā atmoda”


4atmoda_gramata_mazs[1]Var šķist savādi, bet Raivja Dzintara “Ceturto atmodu” ieguvu ne no autora, ar ko esmu vienā partijā, bet no pavisam nepazīstama cilvēka, kas pārdeva savu eksemplāru. “Ceturto atmodu” var uzskatīt par citas Raivja grāmatas “Pozitīvais nacionālisms” turpinājumu. Iznākusi tā 2010.g. Saeimas priekšvēlēšanu laikā, tāpēc mazliet vairāk vērības pievērsu, kāds iespaids rodas, lasot pēc pieciem gadiem.

Jāuzteic uzņēmība lūgt pēc priekšvārda ārpuspartijas cilvēkiem — Zigmaram Liepiņam un Sandijam Semjonovam — un abu uzņēmība piekrist. Pašai grāmatai ir vairākas daļas. Pirmkārt, tas, par ko nosaukumā — kā sasniegt ceturto atmodu. Te autors formulē un izskaidro ceturtās atmodas likumus (citēju grāmatā izcelto):

Mērķējot zemu, sasniegsim zemus mērķus. Jāmērķē visaugstāk! Ir vajadzīga jauna tautas Atmoda! Ir vajadzīga latviešu tautas Ceturtā atmoda… ..

Katram labirintam ir izeja. Katrai problēmai ir risinājums. Varbūt grūts, bet ir. Ja vien zinām mērķi. Ja mērķis ir jauna Atmoda, tad mēs to varam sasniegt. Esmu pilnīgi drošs, ka, ievērojot turpmāk minētos 10 Ceturtās atmodas likumus, Atmoda būs…

  1. Visur un vienmēr saglabā ticību latviskas un plaukstošas Latvijas idejai!

  2. Par savu valsti, zemi un tautu runā labu!

  3. Visās jomās veicini savas tautas un valsts neatkarību!

  4. Rūpējies par tautas bagātības nodošanu nākamajām paaudzēm!

  5. Kur vien tas iespējams, dod priekšroku latviskajam!

  6. Esi draudzīgs pasaulei un vienlaikus stingrs savas tautas aizstāvībā!

  7. Ievēro, ka pēc tevis spriež par tavu tautu!

  8. Esi atvērts jaunajam, pielāgojot to jau pārbaudītajam!

  9. Kopējam dod priekšroku pār individuālo!

  10. Turi augstā godā savas tautas stiprākos ļaudis!

Kaut ir lietas, kur mūsu domas reizēm atšķiŗas, taču acīmredzams, ka dzīvošana pēc Raivja izvirzītiem likumiem dara Latviju stiprāku, latviskāku un labāku. Lasot pēc pieciem gadiem, šķiet, ka Latvija, lai gan nedaudz, tomēr šai virzienā virzījusies. Arī pateicoties grāmatas autoram.

Otrkārt, “Ceturtajā atmodā” iekļauti Raivja emuāru raksti — polītiski, sadzīviski, filozofiski. Tie ļauj labāk iepazīt gan autoru personīgi, gan nācionālismu vispār. Autoru pašu raksturo arī īsa autobiografija. Starp citu, īstais brīdis likt aiz auss, ka 25.novembrī Raivis svinēs 33 gadus kopš dzimšanas.

Treškārt, “Visu Latvijai!” vēsture no idejas līdz Nācionālās apvienības dibināšanai. Ar bagātīgu fotogaleriju.

Ceturtkārt, sarunas ar Atmodas cilvēkiem — Nauri Puntuli, Vili Vītolu, Aivaru Brīzi, Zinti Ekmani un Konstantīnu Pupuru — un īsi apraksti par tuvākiem autora domubiedriem: Imantu Parādnieku, Jāni Dombravu, Dmitriju Mironovu, Ievu Holmu un Jāni Iesalnieku.

 Nobeigumā varu tikai piebiedroties novēlējumam:

Jaunā gada tuvums ir tas laiks, kad dažādos veidos apņemamies sevi darīt labākus. Meklēsim dziļo sevī, kaut vai tāpēc, ka tā mēs gluži vienkārši daudzkāršojam savus spēkus! Vismaz ilgtermiņā noteikti. Par latviešiem mēdz sacīt, ka mēs savu apbrīnojamo spēku allaž apliecinām pēkšņi un negaidīti. Kur slēpjas tas, ka citiem bieži šķietam jau uzvarēti un nevarīgi, bet pēkšņi spējam veikt brīnumus? Mūsu tautas spēks ir dziļumā. Tikai tur varam meklēt iespējas pārspēt to, kas ikdienas apstākļos mums šķiet neuzvarams pārspēks. Lai arī kas tas būtu…

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: