140 vārdu: Jukuma Vācieša “Latviešu strēlnieku vēsturiskā nozīme”


3dc0c9d3-01bf-4178-aece-d6c4f1fa0b9d[1]Izlasījis par Krievijas Satversmes sapulci, ķēros pie cita darba par to pašu laiku — Jukuma Vācieša “Latviešu strēlnieku vēsturiskā nozīmes”. Lasīšana vairāku cēloņu dēļ raisa pretīgumu pret autoru un mudina secināt: ja esi strēlnieks, kaut tev nebūtu Jukums Vācietis komandieŗos.

Pirmkārt, lielība. Neiedomājama, visaptveŗoša lielība. Kur es, tur uzvara. Ja neizdošanās (sakāvju nav un būt nevar), vainīgi visi citi. Baisi iedomāties, ko ar saviem kaŗavīriem izdarījis komandieris ar tādu attieksmi.

Otrkārt, centīga, taču neveikla pielīšana komūnistiem. Vācietis ļoti cenšas atainot notikumus pēc tābrīža marksisma-ļeņinisma kanona (grāmata izdota 20.gadu sākumā Pleskavā, kas tolaik bija graujošas darbības centrs pret Latvijas Republiku), taču pats nav komūnists, tik līdzskrējējs, tāpēc ideoloģiskās konstrukcijas ir “pareizas”, tak paraupjas un samākslotas.

Treškārt, darbības saturs. Visu iespējamo tautu brīvības centienu apspiešana: krievu, poļu, ukraiņu, tatāru, igauņu, latviešu. Un vienlaikus saukšana, ka tikai lielinieki nes latviešu un citām tautām brīvību.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: