Tirgus ir visā — Vecāķu stāvvietas


Neliels, bet uzskatāms piemērs, kā darbojas cilvēka daba un tirgus likumi: Vecāķu stāvvietas. Rīgas dome Vecāķus aiz Mangaļsalas pagrieziena ielikusi stāvēšanas aizlieguma zonā un Vecāķu vidū salikusi maksas stāvvietas. (Precīzitātes labad var piebilst, ka Vēlavu ielas galā vēl ļauts stāvēt diviem invalīdiem.) Stāvēšana maksā 2€/d:

Vecāķu stāvvietas

Un kas notiek? Uzņēmīgi vecāķnieki laipni paveŗ savas sētas vārtus un ļauj atpūtniekiem automobili atstāt pie sevis. Par 3€/d. Ko tas nozīmē, ko no tā var secināt? Tas nozīmē, ka domes piedāvājums ir tik mazs (maz stāvvietu), ka visa pieprasījuma apmierināt nevar (visiem vietas nepietiek). Pat darbdienas vakarā gandrīz viss pilns, un tukšas vietas parādās vien no jūŗas tālākās stāvvietās:

IMG_20150824_185152[1]

Pirmdiena, 18.50. Selgas iela pilna

Neapmierinātā pieprasījuma apmierināšanai rodas alternātīvs piedāvājums, ko cilvēki labprāt izmanto arī par dārgāku cenu.

Kārtējo reizi parādās, cik izcils informācijas nesējs ir cena (īpaši valsts nekropļota), kā to savulaik norādīja Ludvigs fon Mīzess. Jo visu minēto var secināt no viena nieka fakta, ka sētā likt ir dārgāk nekā domes stāvvietā. Ja sētā likt būtu lētāk, tas savukārt nozīmētu, ka dome saskrūvējusi savas cenas pārāk augstu. Un, ja domei rūpētu pilsoņu labums, tā saprastu, ka te aprakstītais ir signāls pēc vairāk stāvvietām Vecāķos.

Advertisements

2 Atbildes to “Tirgus ir visā — Vecāķu stāvvietas”

  1. Piu Says:

    Vai lielākām cenām…

  2. Ritvars Says:

    Signāla pēc lielākām cenām nav. Bet, dome, protams, var tās celt — ja grib atpūtniekus sadzīt prom no savām stāvvietām vecāķnieku sētās.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: