Klīversala


Nācionālās bibliotēkas ēstuves nosaukums nenoliedzami vairojis plašāku izpratni, kas un kur ir Klīversala — Vecrīgai pretējā, tuvākā, vecākā Pārdaugavas daļa, Āgenskalna apakšrajons. Kā nosaukums rāda, reiz tā bijusi sala — ko no cietzemes atdalīja grāvis starp tagadējo Raņķa dambi un Valguma (tolaik Grāvju) ielu. Šobrīd rajonā smagi dominē Nācionālā bibliotēka, bet es teiktu, ka Klīversala izcila arī ar to, ka ir centram tuvākā vieta ar pamestu, mežonīgu savvaļas dabu — turklāt ūdens krastā.

Savulaik Klīversalā satecēja visi Pārdaugavas ceļi uz Rīgu, te braucēji pārlaida nakti, pirms doties uz lielpilsētu, bija pilns iebraucamo vietu, krogu u.c. pakalpojumu iestāžu. Kā Augusta Deglava “Rīgas” sākumā (19.gs. 60.gadu beigas):

Beidzot viņi sasniedza Tilta galu un iegriezās Lielā Akmeņu ielā. Tur toreiz bija daudz lielāka rosība nekā tagad un jo sevišķi pa ķīlu laiku, kur neviens pār Daugavu nevarēja pāri tikt un visiem, kas bija iebraukuši no Kurzemes puses, vajadzēja pārdot savus produktus un iepirkt savas vajadzības tepat.

Ļaužu kā melna nakts? Pilnas iebraucamās vietas zirgu un cilvēku, jo daži iebraucēji, it sevišķi uzkupči, kas negribēja pārdot par solīto cenu, domāja izgaidīt, kamēr ieliks plostu tiltu. Jo lielie plūdi jau bijā noskrējuši, un nāca vēl tikai biezum biezs Krievu zemes ledus smalkākiem gabaliem. Tāpat sētas rūmēs lūkoja kaut kur piespiesties tie, kuri savas preces pārdevuši. Bez tam vēl iela bija pilna vezumu rindām, kuru īpašnieki vēl līga un kaulējās. Un pastāvīgi brauca klāt no jauna. ..

Laucinieki, kas savus produktus pārdevuši, krauj ratos sāli, siļķes, dzelzi… Dzelzu stieņus laužot, sverot un sitot, atskanēja spilgts, ausīs griezīgs troksnis, kas jaucās ar cilvēku balsu kņadu, zirgu zviegšanu, teļu blēšanu un cūku kviekšanu. Bija te visu mantu diezgan, gan dzīvu, gan nedzīvu, gandrīz par daudz… Jādod projām par katru cenu…

Bez tam vēl pa vidu jaucās visādi lieki ļaudis. Leijerkastnieki uz visiem ielu stūriem. Akrobāti turpat uz ielas paklāj savus deķus un iztaisa visādas «figūras» – stata rutkus, iet uz rokām, lien ar galvu caur kāju starpu, atliec kājas aiz pakauša, kamēr otrs rauj ar leijerkasti, ka spiedz vien, un trešais sit ar sietiņu. ..

Viņš nostaigāja līdz pašai Daugavas malai. Toreiz tā nebija vēl ar aizsargdambjiem noregulēta, un upe sākās jau pie Tišlera sāls bodes un izgāja taisni uz «Spaniš Buhti» un tagadējo jūrskolu. Plosta tilta gals atradās taisni pretim Akmeņu ielai. Starp Kuģu ielu un Daugavas malu aizstiepās siļķu brāķis (kurš arī jau sen pārcelts uz Andreja salu), kurā tūkstošiem un tūkstošiem mucu siļķu… Veseli strēķi. Tās tika taisītas vaļā un brāķētas… Visas ielu rensteles bija pilnas siļķu sālījuma.

Savukārt Grāvju iela bija prieka namu un prieka meitu vieta. Dažā strēlnieku gaitu aprakstā minēts, ka bija puiši, kas, dodoties uz fronti, vēl ieskrēja Grāvju ielā — jo varbūt pēdējo reizi mūžā. 1924.g. izpriecas slēdza un ielu pārdēvēja — iemītnieču piemiņai par Valguma ielu. No seniem laikiem palikusi viena vienīga ēka Valguma ielā 15:

IMG_20150817_173502[1]

Par kārtību rūpējās Pārdaugavas policijas pārvalde Kuģu ielā 15:

IMG_20150817_173804[1]

Palicis būcenis Trijādības (oficiāli joprojām padomju ideoloģijas garā — Staraja Rusas) ielā 4:

IMG_20150817_174050[1]

Zemesragā Kuģu ielas galā tagad jauks laukumiņš Rīgas vērošanai, bet kādreiz tur bija Jūŗnieku nams ar jūŗskolu:

Jūrnieku_nams[1]

Tālāk gar Āgenskalna līci, kur visu 20.gs. bija kuģubūvētava (kuģu remonta rūpnīca), tagad ir tā centram tuvākā vieta ar pamestu, mežonīgu savvaļas dabu — turklāt ūdens krastā. It kā apkārt žogs, tak gar krastu abos galos var brīvi tikt iekšā:

IMG_20150817_175152[1] IMG_20150817_175922[1]

Bijusī kuģubūvētavas piestātne notēmējusi uz augstceltni:

IMG_20150817_175426[1]

Otrpus Uzvaras bulvārim kvartāla iekšienē vēsturiskā Jelgavas dzelzceļa stacija Akmeņu ielā 38 (adresi drīz mainīšot; skats no bijušā dzelzceļa puses):

IMG_20150819_173846[1]

Tagad tā jau gadu desmitiem ir dzīvojamā māja (skats no bijušā stacijas laukuma puses; pārāk šaurs pagalms, lai dabūtu visu kadrā):

IMG_20150819_174141[1]

Arī iekša kā dzīvojamai mājai:

IMG_20150819_174317[1]

Akmeņu iela reiz bija galvenā Pārdaugavas iela, pa kuŗu līdz pat 20.gs. sākumam Rīgā ienāca Jelgavas šoseja un kuŗas Daugavas galā bija Akmens tilta priekštecis uz Rīgu:

IMG_20150819_174459[1]

Advertisements

Viena atbilde to “Klīversala”

  1. Ņemtne ar klīveriem | dainavs Says:

    […] Te vēl interesanta informācija par Klīversalu (21.08.2015) […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: