Grieķu nobalsošana


Grieķu nobalsošanaUzdrošinos ķerties pie visai nepateicīgas lietas — izteikt viegli pārbaudāmas prognozes. Vispirms brīdinājums: esmu konservātīvs. Ne tikai ideoloģiski, bet vispār. Tāpēc parasti labi prognozēju notikumu virzienu, toties pārmaiņu apmērs (kā uz labu, tā uz ļaunu) bieži ir lielāks, nekā biju domājis.

Tātad — kas notiks Grieķijā svētdien un pēc tam? Jāatzīst, grūti noticēt, ka piecreiz lielākā valstī par Latviju iespējams nedēļas laikā sarīkot kvalitātīvu nobalsošanu. Pat krievu okupantiem Krimā viltotas izrādes, ne nobalsošanas sarīkošanai vajadzēja 17 dienu. Ne velti Latvijas likumi noteic, ka nobalsošanu rīko ne agrāk kā vienu mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus pēc starta šāviena. Ne velti Centrālā vēlēšanu komisija visas nobalsošanas liek pēdējā sestdienā priekš divu mēnešu termiņa. Bet labi, čaklie un strādīgie grieķi var nedēļā. (Tā varētu būt vērtīga pieredze, ko iepazīties.)

Nu pēc būtības. Varētu šķist, ka grieķiem jāizvēlas starp šausmīgu galu un šausmām bez gala. Tad, protams, būtu jābalso par šausmīgu galu, lai pēc tam var sākt jaunu, skaistu dzīvi. Varētu šķist, ka viena no atbildēm tuvāka tam, ka Grieķija ir neatkarīga valsts un pieaugušiem cilvēkiem pašiem jārūpējas par sevi un jāuzņemas atbildība par savu rīcību un tās sekām. Tad, protams, būtu jābalso par to. Bet rakstu “varētu šķist”.

Jo kādi ir abu pušu mērķi — Grieķijas un ES vartuŗu? Grieķijas puse grib turpināt uzdzīvi uz citu rēķina ar iespējami maz jostas savilkšanas. ES — nostiprināt vai vismaz saglabāt Savienību ar iespējami maz izdevumiem. Abi mērķi nav pretrunā. Dot vēl un vēl citu cilvēku naudas Grieķijas tēriņiem ES ieskatā tomēr ir ciešami, salīdzinot ar absolūtu ļaunumu — laist kādu zemi brīvībā no eirozonas vai pat ES. Tāpēc Grieķija Eiropas Savienībai ir tas pats, kas Afganija citai Savienībai: atkāpšanās būtu skaidrs pierādījums visai pasaulei, ka Savienība nav vēsturiska nenovēršamība un vienvirziena iela, un zīme, ka patiesībā imperijas gals vairs nav tālu.

Grieķi paši ir izteikta atkarības sabiedrība. Lasot, kā jūtas uz labklājības/atkarības sabiedrības adatas uzsēdināts pilsonis, kad šļircē beidzas citu cilvēku nauda, nemaz nav žēl. Tad kā būtu jāvaimanā man, kas pieredzējis SPRS sabrukšanu, “Baltijas” banku, 1998.gadu Krievijas kaimiņos un neseno krizi!

Nobalsošanu abas puses izmanto par līdzekli savu nodomu sasniegšanai, izmantojot melus un demagoģiju. Ciprs grib atbrīvoties no atbildības par valsts novešanu līdz kliņķim un gūt stiprākas sarunu pozīcijas mazākai jostas savilkšanai. ES baida grieķus, ka, nepareizi nobalsojot, viņiem vairs nedos naudas, nebūs eiras, toties būs pilnīgs posts un sabrukums.

Te nu atļaujos izteikt savu prognozi, kā būs. Vienalga, kā grieķi nobalsos, nekādas grizejas un drachmas nebūs. Jo grieķu sociālismam gan izsīkusi citu cilvēku nauda — bet ES sociālismam vēl ne. Tāpēc Grieķija apsolīs kaut ko darīt, un ES izsniegs nākamo citu cilvēku naudas devu. Abas puses pasludinās uzvaru. Līdz nākamai reizei. Jo slimības cēloņi nav novērsti. Ne Grieķijā, ne ES. Un lēkmes būs arvien smagākas. Līdz kritīs vēl viena pūstoša imperija.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 2 Comments »

2 Atbildes to “Grieķu nobalsošana”

  1. RedStar7 Says:

    Nevaru vairs citēt avotu, bet lasīju, ka arī pēc grieķu konstitūcijas referendums nebūtu atzīstams par leģitīmu. Sarīkošanai veltīts mazāk par mēnesi laika un tas ir par budžeta jautājumiem. Tātad tam var būt tikai rekomendējošs raksturs. Izteikšu savu prognozi, ka neatkarīgi no referenduma rezultāta pie varas esošie grieķu politiķi meklēs iespēju pazust lapās. Aizdevumu pirms vai pēc valsts defolta saņems jau cita valdība, kura būs saprātīgāka par šobrīd valdošo.

    • Ritvars Says:

      Nobalsošanas likumību apstrīdēja tiesā, un tiesa izsprieda, ka ir likumīgi.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: