Latviešu dēmografijas mača rezultāts 2014.gadā


Centrālā statistikas pārvalde priekš kāda laika publicējusi 2014.gada dēmografijas procesu rādītājus, arī tautību griezumā. (Vienīgais, kā vēl šobrīd nav — mūža ilgums.) Tāpēc var pievērsties, piemēram, jautājumam, cik lielā mērā dēmografiskie procesi pērn darbojušies latviešu labā — un vai vispār. Un dēmografijā ir kā sportā: lai uzvarētu, nav svarīgi, cik tu pats stiprs, bet gan, lai tu būtu stiprāks (ātrāks, veiklāks utml.) par sāncenšiem. Dēmografijā tas nozīmē, ka izšķirīga nozīme ir nevis dēmografisko rādītāju absolūtām vērtībām, bet rādītāju samēram starp dažādām grupām.

Ir trīs procesi, kas maina kāda apvidus tautību sastāvu: dabiskā kustība, migrācija un pārtautošana. Pirmos divus var sadalīt sīkākās sastāvdaļās: dabisko kustību veido dzimstība un mirstība, migrāciju — iebraukšana un izbraukšana. Gandrīz vai kā teniss vai volejbols ar punktiem, setiem un mača rezultātu rodas. Tā kā minēto dēmografisko procesu intensitāti var izmērīt, var arī noteikt, kādā virzienā tie ietekmē latviešu dēmografisko stāvokli (uzlabo vai pasliktina) un cik lielā mērā — un kāds tieši pa punktiem ir mača rezultāts. Lūk, kādi promilēs (tūkstošdaļās) ir 2014.g. skaitļi:

Dzimstība Mirstība Iebraukšana Izbraukšana Pārtautošana
Latvieši 12,9 12,7 3,2 7,9 Precīzu datu nav. Īstermiņā neitrāli, ilgtermiņā negātīva tendence
Pārējie 7,7 16,7 8,4 12,1
Starpība +5,2 +4,0 -5,2 +4,2
Dabiskā kustība Migrācija
Latvieši +0,2 -4,7
Pārējie -9,0 -3,7
Starpība +9,2 -1,0
KOPĀ
Latvieši -4,5
Pārējie -12,7
Starpība +8,2

Un, ja reiz ir skaitļi, var tos rādīt uzskatāmāk attēlā:

Latviešu un pārējo dēmografiskie rādītāji 2014

No pieciem rādītājiem trīs darbojas latviešu labā, viens ir neitrāls un viens negātīvs. Visiem to zīme viegli izskaidrojama:

 • kopš atmodas kā latvieši, tā sveštautieši sirds dziļumos jūt, ka Latvija ir latviešu zeme, tāpēc latvieši drošāk laiž pasaulē nākamo paaudzi, dzīvo veselīgāk un atbildīgāk pret sevi un savējiem un ciešāk turas savā tēvijā — līdzīgos apstākļos drīzāk izbrauks tie, kam Latvija un latviskums vienaldzīgi vai pretīgi;
 • nav brīnums, ka no ārzemēm vairāk iebrauc sveštautieši — otras Latvijas pasaulē nav;
 • Tautas frontes — “Latvijas ceļa” — Tautas partijas — “Vienotības” līberāļu etnopolītika praksē nozīmējusi pārkrievošanas turpināšanu. Mazākas tautas gandrīz pilnībā iznīcinātas; vienam krievam, kas mājās runā latviski, pretī ir trīs latvieši, kas mājās runā krieviski, taču pagaidām latviešu pārkrievošanu nosedz plūsma no dažām sīkākām tautām pie latviešiem.

Viegli arī secināt, kas darāms, lai latvieši dēmografijas mačā uzvarētu:

 • nostiprināt latviešu saimnieka stāvokli valstī un izjūtu, ka tas tā tiešām ir;
 • samazināt imigrāciju līdz minimumam;
 • ļumīgu ļenganu ļerpatu etnopolītiku vērst skaidri latviskā (šī ir ne tikai dēmografijas, bet arī valsts drošības lieta, ko apliecina notikumi Ukrainā, ja kāds tāpat nebija sapratis).

Var salīdzināt skaitļus ar iepriekšējiem gadiem.

2013.:

Latviešu un pārējo dēmografiskie rādītāji 2013

2012.:

Latviešu un pārējo dēmografiskie rādītāji

Redzams, ka pērn gan laiks darbojies latviešu labā, taču mazāk nekā iepriekš. Bīstamākais, kas notiek — iebraukšana. Migrantu plūsma uz Latviju bijusi tāda, ka pērn pirmo reizi kopš 1988.gada migrācija kaitējusi latviešiem — paldies termiņuzturēšanās atļauju aizstāvjiem un citiem migrantu sūkņiem. Un atkal tāpat kā tolaik runa ir par migrantiem no Krievijas.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 3 Comments »

3 Atbildes to “Latviešu dēmografijas mača rezultāts 2014.gadā”

 1. Vecis Says:

  V. Spolītis:
  == Jums neviens nevar liegt dzīvot “etnogrāfiskā muzejā”, bet darīšu visu, lai tas nebūtu jādara līdzpilsoņiem!

  https://mobile.twitter.com/VeikoSpolitis/status/616154131321884672?p=v

  Demogrāfiskā mača rezultāti vislabāk redzami te – http://izm.gov.lv/images/statistika/visp_izgl/2014_2015/VS_apmac_val_skoleni_14.xls
  7 gadus pēc kārtas LAT skolēnu daļa stabili krīt – 73.54% -> 71.47%, KR skolēnu daļa nepārtraukti pieaug – 25.83% -> 27.54%.

 2. Balodēns Says:

  Tanī pat laikā pirmskolas iestādēs latviešu valodas īpatsvars aug. Tgad tas sasniedz 76% (precīzi 2013.gadā). Pievienoju vietni, kur to var atrast: http://data.csb.gov.lv/pxweb/lv/Sociala/Sociala__ikgad__izgl/IZ0050.px/?rxid=cdcb978c-22b0-416a-aacc-aa650d3e2ce0

  • Vecis Says:

   Pilnīgi becerīgi jau vēl nav.
   Ja skatās pa klasēm 5->1 :
   LAT aug 70.28% -> 71.27%
   KR dilst 28.71% -> 27.68%


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: