“Celtnieks”


Ieejas vieta vecajā

Ieejas vieta vecajā “Celtniekā” pretskatā

Sākumā bija vecais “Celtnieks”. Ēdnīca celtnieku kopmītņu pagrabā Kastrānes un Raunas ielas stūrī. Gājām reizēm tur ēst. Varen patika, ka ieejas bedre bija norobežota ar metalla restēm. Pie tām turoties, varēja tipināt pa pusotra metra dziļās bedres malu. Pēc nokāpšanas bija jāiet pa gaŗu gaiteni, un tad bija plaša ēdamzāle visā mājas platumā. Tipiskā ēdienreizē bija piena klimpu zupa, kartupeļu biezenis ar kotleti, kam asumam varēja likt klāt piciņu sinepju, un ķīselis pienā vai maizes zupa, kam centos ēst tik putukrējuma. Atgūstot neatkarību, ēdnīca paputēja, un 90.gados tās vietā ierīkoja saimniecības preču veikalu. Samērā nesen kopmītņu ēku pārveidoja, pagraba ieejas aizmūrēja ciet un ēdnīcas pusē aizstādīja tūjām. Tagad ij ne pateikt, ka tur kādreiz bijusi ieeja pagrabā.

IMG_20150521_172059[1]

Ieejas vieta vecajā “Celtniekā” sānskatā

Bet par veco “Celtnieku” to sauca tāpēc, ka bija arī jaunais — Laimdotas un Raunas ielas stūrī. Divstāvu ēka, kam 1.stāvā bija kafejnīca un kondītoreja, bet 2.stāvā (ar atsevišķu ieeju) — ēdnīca ar godu turēšanas iespēju. 80.gadu sākumā ēdnīcu slēdza vairākus gadus. Kad 80.gadu vidū atkal atklāja, to neprātīgi iecienīja kravas auto šofeŗi. Mūždien tur stāvēja kravinieki, rūca un zilus dūmu mākoņus laida. Mūsu ģimene neilgi pēc remonta devās ieturēties un novērtēt atjaunināto padomju sabiedrisko ēdināšanu. Māsa paņēma vistu un centās to sagriezt. Vista nikni pretojās un kopā ar mērci ielēca viņai klēpī. Likāmies mierā un turpmāk parasti izmantojām tik kafejnīcu ar plastmasas krēsliem un alumīnija saldējuma trauciņiem uz plastmasas puļķa.

IMG_20150423_175806[1]Pēc neatkarības atjaunošanas jaunajā “Celtniekā” mijās pārtiķnieki, cits pēc cita putēdami, līdz arī tas beidzās, un ēka lēnām vērtās graustā. Beidzot 2013.g. rudenī to nojauca. Nebiju iedomājies grausta fotografēt, tāpēc nekā skatāma par piemiņu nav palicis. Drīz laukumā parādījās plakāts, ka tur grasās celt ēku. Nopriecājos, ka vēl vienu Rīgas stūrīti sakops. Jāatzīst, iznākums ir vēl labāks nekā cerēts. Ne tikai vieta sakopta, bet turklāt ar skaistu funkcionālisma ēku pilnīgi Teikas noskaņās. Apaļš stūris ar guleniskiem stāviem, un tie apaļie lodziņi!

PAPILDUS 28.05. Paldies “Jāņa sētas” karšu veikalam par atgādinājumu — “Gūglē” var redzēt, kā izskatījās jaunais “Celtnieks” pēdējos mūža gados!

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: , . 1 Comment »

Viena atbilde to ““Celtnieks””

  1. RedStar7 Says:

    Nezinu, kā tur bija agrāk, bet šis ir izcils piemērs, kā var uzbūvēt jaunu ēku, kas lieliski iederas savā vidē. Vecrīgas un citu vietu apbūvētājiem būtu ko pamācīties.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: