Ainas Rendas “Himna”


1689086_757236791013505_1469221811498470580_n[1]Rakstīju, ka nesen biju iegriezies “Ascendum”, un nu var atklāt, kāpēc. Pēc Ainas Rendas “Himnas”, ko biedrība nupat izdevusi. Autores vārds un uzvārds izklausās tik tīri un labskanīgi latviski, ka neviļus sāk viesties šaubas, vai tik tas nav pseudonims. Ir. Īstais autores vārds ir Alise Rozenbauma. Un ar Latviju nav saistīta. Dzimusi Pēterpils žīdu ģimenē 1905.gadā, 1926.gadā veicies izrauties no Padomijas uz Ameriku. Tur kļūst par domātāju un savu pasaules uzskatu pauž arī daiļdarbos.

“Himna” ir 1937.gadā sarakstīta antiutopija. (Jeb distopija — kā būtu latviski pareizāk?) Koncentrēta un lakoniska novele, teicamā Ilmāra Šlāpina tulkojumā 128 ne pārāk liela formāta lappuses, ievada ieskaitot. Salīdzinot ar citām slavenām antiutopijām (“Mēs”, “Brīnišķīgā jaunā pasaule”, “1984”), visgaišākā, tiešām himna Cilvēkam un Brīvībai.

Lasot pa laikam uzvējo mūslaiku Latvijas lietas. Teiksim, izglītības piemērotība darba tirgum:

Neuzdrīkstieties domās izvēlēties to, ko jūs varētu darīt pēc Skolēnu Nama pamešanas. Jūs darīsiet to, ko jums uzdos Nodarbinātības Padome. Jo Nodarbinātības Padome savā gudrībā zina, kur jūs jūsu brāļiem esat visvairāk vajadzīgi, zina to labāk par jums un jūsu nožēlojamajiem, mazajiem prātiem.

Vai valsts pašsaglabāšanās instinkts un Nācionālais attīstības plāns Zinātnieku Nama sēdē:

“Un, ja šī kaste tiešām ir tas, ko viņi par to apgalvo,” sacīja Saskaņa 9-2642, “tad tā iznīcinās Sveču Pārvaldi. Svece ir cilvēces svētība, ko pieņēmuši visi cilvēki. Tāpēc tā nevar tikt iznīcināta viena untuma dēļ.”

“tas sagraus Pasaules Padomes Plānus,” teica Vienprātība 2-9913, “un bez Pasaules Padomes plāniem saule nevar uzaust. Bija nepieciešami piecdesmit gadi, lai panāktu visu Padomju vienošanos par svecēm un izlemtu, cik daudz to ir nepieciešams, un saskaņotu Plānus, lai izgatavotu sveces lāpu vietā. Tas prasīja tūkstošu un tūkstošu cilvēku darbu visās Valstu iestādēs. Mēs nevaram no jauna grozīt Plānus.”

“Un, ja tas padarīs cilvēku darbu vieglāku,” sacīja Vienādība 5-0306, “tad tas ir liels ļaunums, jo cilvēkiem nav cita dzīves mērķa kā vien smagi strādāt citu cilvēku labā.”

Lai nesabojātu lasīšanas prieka, sīkāk neatklāšu, kas un kā. Novēlu, lai arī jūs beigās justos kā atlants, kas iztaisno plecus. Un šo izjūtu saglabātu ilgi. Pie izdevējiem var iegādāties par 3,51Ls, un “Himna” ir tā vērta.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: