Jaunā gadā vēlu 0,5 promiles katru dienu


Promiles ir simboliska mērvienība, un o,5 promiles ir simbolisks daudzums. Tautā promilēm un 0,5 promilēm vispārēju pazīšanu un slavu nodrošinājis Ceļu satiksmes noteikumu 39.1.2.punkts. Daudzi pat domā, ka promiles ir kas nesaraujami saistīts ar noteikumos minēto jomu. Bet nav.

Promile ir vienkārši — tūkstošdaļa, 1/1000. Procenta desmitdaļa, 0,1%. Valodu pratēji zinās, ka ‘procents’ un ‘promile’ ir vienādi veidoti vārdi, tik viens sevī ietveŗ latīņu ‘simt’ (centum), bet otrs — ‘tūkstoš’ (mille). Promili apzīmē ar procenta % līdzīgu zīmi, tik divām nullītēm apakšā: ‰. Datorā promili var uzsist taustiņu kombinācijā Alt+0137. Attiecīgi 0,5‰ ir vienkārši — divtūkstošā daļa, 1/2000, 0,05%.

Simboliska sakritība, ka 0,5 promiles nav tikai satiksmes noteikumu prasība, bet arī latviešu (pēc mājas valodas) daudzums, kuŗi 2012.g. nobalsošanā atbalstīja valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai.

Bet nu ķeŗos vērsim pie lietas. Jaunā gadā ikvienam vēlu 0,5 promiles katru dienu. Katru dienu būt par 0,5‰, 1/2000 labākam nekā vakar. Tas nav daudz. Piemēram, 70kg smagam cilvēkam 0,5‰ ir 35 grami, 400Ls algai 0,5‰ ir 20 santīmu. Bet, turoties katru dienu puspromiles izaugsmes līmenī, gada attīstība būs jau +20 procentu. Diemžēl iespējams arī pretējais — rukt puspromili dienā, un tad gada satīstība būs 1,20 reižu mazāk. Sīkās promilēs liels spēks, tāpēc vēlreiz — jaunā gadā pusi promiles ik dienu!

Promiles

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: