“Rīga zviedru laika kartēs un plānos”


goods_38768[1]Tuvojas gada beigas, un tas nozīmē, ka jānokopj gali. Un tas nozīmē, ka jāuzraksta par šogad izlasītām grāmatām, bet “Vienotības” vēlēšanu apskats, kam kartes jau sagatavotas, vēl var pagaidīt. Lasīšanas secībā sākšu ar Margaritas Barzdevičas “Rīgu zviedru laika kartēs un plānos 1621—1710”. Grāmatu izdevis Latvijas vēstures institūts 2011.g., un tajā zinātniski aprakstīts nosaukumā minētais. Manā īpašumā grāmata nonāca trīs cēloņu dēļ: pirmkārt, esmu ģeografs, otrkārt, interesē manas pilsētas vēsture, treškārt un galvenokārt, grāmata bija nocenota līdz nieka 3,83Ls.

Lai pilnvērtīgi izbaudītu grāmatu, ar lasīšanu vien nepietiek. Vēl jāskatās un jāpēta bagātīgi ievietotās kartes un plāni. Kaut zinātniskā, tomēr viegli lasāmā valodā Barzdeviča izvadā cauri zviedru gadsimtam, Rīgas un priekšpilsētu izaugsmei un kartografijas attīstībai no viduslaicīguma līdz topografiskai kvalitātei. Apskatīta ne tikai tālaika vai mūsdienu Rīgas territorija, bet arī viss Rīgas lauku novads. Lieliska manta ir grāmatas beigās ievietotais vietu rādītājs.

Kaut pēdējā pusotrā gadsimtā ainava pārveidota līdz nepazīšanai, ir lietas, kas palikušas. Piemēram, atsevišķu ierakstu pelna, kas tas par ragu Ķengaraga nosaukumā un kas ir Rodenburga grāvis un kur tas mūsdienās redzams. Biju pārsteigts, zviedru laika Teikā ieraugot ne tikai pašsaprotamo Brīvības gatvi, bet arī Biķernieku ielu. Un tā tālāk.

Apkopojot — burvīga grāmata tiem, kam patīk senas kartes un interesē Rīgas vēsture. Ja ieraugāt zem 10Ls, ķeriet ciet.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: