Nauda un balsis — cik kuŗai partijai izmaksāja balsis 2014.g. Saeimas vēlēšanās


Pamanīju, ka KNAB publicētas visu Saeimas kandidātu sarakstu vēlēšanu finanču deklarācijas. Un tas nozīmē, ka var sarēķināt, cik kuŗai partijai izmaksāja balss vēlēšanās un kādu daļu partiju gūtā balsu skaita var izskaidrot ar vēlēšanās iztērēto naudu. Visi saraksti kopā iztērējuši 2,6mln latu un ieguvuši 907tk balsu. Salīdzinot ar 2011.g. Saeimas vēlēšanām, partiju tēriņi vairāk nekā dubultojušies: toreiz kopsumma bija 1,3mln latu. Tiesa, 2010.g. partiju tēriņi bija 3,6mln. Caurmēra izdevumi bijuši 2,88Ls par balsi (2011.g. — 1,41Ls, 2010. — 3,82Ls), tomēr dažādām partijām izdevumu un balsu attiecība ir ļoti atšķirīga:

2014 S Ls par balsi

Lieliski redzams, kuŗām partijām ziedots piecītis nesis visbagātākos augļus un kuŗām partijām balsis nākušas visgrūtāk un aizmaksātas ar rubuļu rubuļiem.

Vai nauda noteic vēlēšanu iznākumu? Nē, bet ietekmē gan. Izkliede ir liela, taču, pieņemot par rādītāju R2, var teikt, ka šais vēlēšanās iztērētā nauda izskaidro 43% (2011.g. — 36%) no iznākuma.

 2014 S Ls un balsis

Slīpā līnija rāda vēlēšanu izdevumu un gūto balsu caurmēra attiecību. Partijām virs līnijas balsu gūšana bijusi lētāka, partijām zem līnijas — dārgāka. Salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, redzams, ka tradicionāli vismazākie naudas līdzekļi balss gūšanai nepieciešami Nācionālai apvienībai, bet visdārgāk ceļš līdz vēlētāja sirdij maksā oligarchu partijām, kā arī Krievu savienībai.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: