Dzintars Zaķis un Solvita Āboltiņa — kopīgais un atšķirīgais


Nesenās Saeimas vēlēšanās divi kandidāti, kuŗu rezultāts plusu un svītrojumu ziņā visvairāk pārsteidza, abi kandidēja “Vienotības” sarakstā, taču katrs savā Latvijas malā. Solvita Āboltiņa Kursā saņēma negaidīti daudz svītrojumu, Saeimā netika ievēlēta, un iekļūšanai parlamentā bija nepieciešams novākt no ceļa dažu junkuru un dālderi.

Dzintars Zaķis izcēlās ar tik pārsteidzošiem plusiem atsevišķos Latgales iecirkņos, ka ierosināja tiesu darbus par to rašanās cēloni. Augstākā tiesa gan noraidīja “Saskaņas” prasību atcelt vēlēšanu iznākumus, tak norādīja:

..tiesa neguva pārliecinošu izskaidrojumu deputāta kandidāta no partijas „Vienotība” Dzintara Zaķa gūtajiem panākumiem vēlēšanās..

Pilnībā piekrītu. Tāpēc vērts uzmest aci, vai Āboltiņas plusi un svītrojumi neizskatās līdzīgi kā Zaķim. Kopumā Āboltiņai plusu ielika 28,4% “Vienotības” Kursas vēlētāju un viņu svītroja 27,3%, tātad starpība ir +1,1%. Zaķi plusoja 28,1% “Vienotības” Latgales vēlētāju, svītroja 17,3%, tātad starpība ir +10,8%. Līdzīga plusu intensitāte atvieglo kandidātu salīdzināšanu. Lūk, kā abu plusi un svītrojumi izskatās kartē:

2014 S Zaķis un Āboltiņa

Zaķa kartē spilgti izceļas atsevišķi pagasti un pilsētas ar neparastiem panākumiem, ārpus kuŗiem Zaķis drīzāk ir mīnusos. Āboltiņas karte ir tumšāka, jo ir lielāka plusu un svītrojumu summa — vairāk “Vienotības” atbalstītāju vēlējušies izteikt attieksmi pret viņu. Taču karte ir daudz vienmērīgāka, 50% līmenis nav sasniegts nevienā pagastā vai pilsētā. Labākai izpratnei var atgādināt, ka 50% ir tāds slavas līmenis, kādu bauda vien daži cilvēki Latvijā: no ievēlētajiem tikai Arturs Kaimiņš, Inguna Sudraba, Mārtiņš Bondars, Valērijs Agešins un Raivis Dzintars. Negātīvāka bilance Āboltiņai Kuldīgas pusē, bet tās izskaidrošanai varētu pietikt ar Arša Gustovska, Jāņa Junkura un citu turienes “Vienotības” censoņu attieksmi un darbību.

Tā ka īsumā: gan Zaķis, gan Āboltiņa izcēlušies ar negaidītu plusu un svītrojumu skaitu. Zaķa plusi izskatās pēc organizētas balsošanas atsevišķos iecirkņos, Āboltiņas svītrojumi (un plusi) rāda vēlētāju attieksmi pret viņu viscaur vēlēšanu apgabalā. Savādības attiecībā uz Āboltiņu neredzu.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: