Cik latviešu un cik krievu balso par “Saskaņu” — 2014.g. Saeimas vēlēšanu dati


Samērā plaši apspriesta un propagandā izmantota lieta ir, cik latviešu balso par “Saskaņu” respektīvi “Saskaņas centru”. Patiesību ir visai viegli noskaidrot, jo šim polītiskam spēkam ir ārkārtīgi cieša korrelācija ar vēlētāju kultūretnisko piederību. 2011.g. Saeimas vēlēšanās par SC balsoja 5% latviešu, 2013.g. Rīgas domes vēlēšanās ~15% latviešu, pavasarī Eiroparlamenta vēlēšanās ne vairāk par 0,7 (procenti, protams). Kā bijis šoreiz Saeimas vēlēšanās?

Balsu īpatsvara korrelācija ar vēlētāju mājas valodu “Saskaņai” ir visaugstākā no visiem kandidātu sarakstiem: -0,971 ar latviešu un +0.971 ar krievu mājas valodu. Nākamie sekotāji ir Krievu savienība (-0,892 ar latviešu, +0,891 ar krievu) un Nācionālā apvienība (+0,716 ar latviešu, -0,716 ar krievu). Grafikā saistība izskatās tā:

2014 S Sa un KR mājas valoda

Saistība tik cieša un līneāra, ka ļāvu ekselim regresijas taisni piezīmēt. Pēc skata, krievu īpatsvaram samazinoties zem 4%, “Saskaņas” balsis paslīd zem 5% un pilnīgi latviskā vidē par saskaņu balso vien 3%. Arī regresijas taisnei, ja x=0, y=3,07. Otrā galā skaidrību gūt grūtāk, jo Latvijā tik divas pašvaldības pārkrievotas vairāk nekā 75% apmērā — Daugavpils un Zilupe. Tomēr labs pirmais tuvinājums ir 2/3. Pamaz — jo šais vēlēšanās savu tiesu atņēma gan Sudraba, gan Krievu savienība, gan Šlesers, gan Dzintara Zaķa “Vienotība”. Tātad:

2014.g. Saeimas vēlēšanās par “Saskaņu” balsoja 3% latviešu un 2/3 krievu vēlētāju.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: , . 1 Comment »

Viena atbilde to “Cik latviešu un cik krievu balso par “Saskaņu” — 2014.g. Saeimas vēlēšanu dati”

  1. baltais runcis Latvijas blogāres apskats #21 (20.10.-26.10.). | baltais runcis Says:

    […] arī nedaudz politikas: Ritvars turpina mūs izglītot ar dažādiem ciparu izvilkumiem- šoreiz latviešu un krievu balsošana par Saskaņu. Tālāk par diviem politiķiem- Sandra par uzmesto politiķi, bet Viesturs par kādu politiķi no […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: