Polītiskā sadrumstalotība 2014.g. Saeimas vēlēšanās


Samērā bieži dzirdama gaušanās par polītisko sadrumstalotību: kur divi latvieši, tur trīs partijas. Tomēr, tiekoties ar citu zemju pārstāvjiem, esmu novērojis, ka gandrīz visi teicienu zina attiecinātu uz savu tautu. Bet cik īsti partiju ir mums? Partiju reģistrā ir 75 partijas, vēlēšanās nupat piedalījās 13 sarakstu, Saeimā tika 6, valdību, šķiet, veidos 3. Kuŗš ir īstais skaitlis? Vēlēšanu izpētē (un arī citās jomās) izmanto īpašu sadrumstalotības skaitli, kas rāda, cik vienlielu partiju radītu tādu pašu sadrumstalotību:

N=1/∑pi2, kur N – sadrumstalotība, pi – i-tās partijas balsu vai vietu īpatsvars.

Sadrumstalotība 1993-2014

Latvijā sadrumstalotība svārstījusies līdzi polītiskai attīstībai, partiju apvienošanai, šķelšanai un jaunu dibināšanai. Pašreizējais posms sācies pēc 2009.g., kad daudzu izgāšanās Rīgas domes vēlēšanās bija grūdiens latviešu partijām apvienoties lielākos polītiskos spēkos. Salīdzinot balsu un vietu sadrumstalotību, redzams, kā darbojas vēlēšanu sistēma — parlamentā sadrumstalotība vienmēr mazāka nekā vēlēšanu urnās. Rīgā sadrumstalotība kopš 2005.g. kritusies straujāk un ir zemāka nekā Latvijā “Saskaņas centra” izvirzīšanās dēļ.

Un kā Latvijas šīgada 5,60 izskatās pret citām Eiropas valstu vēlēšanām? Spriediet paši, šogad Serbijā bija 3,53, Ungarijā 3,22, Maķedonijā 3,43, Beļģijā 9,46, Kosovā 5,22, Slovēnijā 5,33, Zviedrijā 5,41 un nule Bulgārijā 5,77. Tā ka, kur divi latvieši, tur tikpat partiju, cik citur Eiropā.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: