Zaķim pa pēdām II — vēlētāju aktīvitāte Latgalē


Ja cilvēkus ved kaut kur balsot par kādu kandidātu, tas atstāj pēdas. Pirmkārt un galvenokārt, redzama pati balsošana par kādu kandidātu. Taču tas nav vienīgais. Ir vēl dažas lietas, ko pārbaudīt, lai apstiprinātu vai noraidītu organizētu vešanu balsot par kandidātu.

Tā kā kandidāts vienmēr startē kādas partijas sarakstā, augstāks atbalsts būs arī viņa sarakstam. Turklāt vēl labāks rādītājs nekā pliki partijas procenti ir to maiņa, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, jo arī tāpat partijas atbalsts dažādās vietās mēdz daudzkārt atšķirties. Piemēram, tas, ka “Vienotība” Latgalē kāpusi no 10% 2011.g. līdz 15%, bet Viļānu novadā no tāda paša līmeņa (11%) līdz 36%, ir visai daiļrunīgi. Pagaidām vēl neesmu savilcis partiju procentus pa iecirkņiem, tāpēc pagaidām iztikšu vien ar minēto norādi, bet “Vienotības” balsu maiņas karte Latgalē būs kaut kad vēlāk.

Taču tas nav viss. Atvesti vēlētāji ceļ aktīvitāti tai vietā, kur nobalsojuši. Un Latgales aktīvitāti gan varu jau tagad parādīt:

2014 S Latgales aktīvitāte

Redzamas vairākas lietas. Pirmkārt, gadījuma rakstura (stochastiskas) aktīvitātes atšķirības.

Otrkārt, ne skaidri acīmredzami, tomēr latvieši balsojuši cītīgāk nekā krievi un pārkrievotie: lai salīdzinām Balvu un Preiļu rajonu (un Daugavpils rajona ziemeļrietumus) ar dienvidaustrumiem aiz Ilūkstes—Zilupes līnijas. Šī aktīvitātes starpība Latvijā ir galvenais cēlonis, kāpēc “Saskaņa” nobrauca no 31 līdz 24 vietām, bet par to uzrakstīšu kaut kad vēlāk.

Treškārt, tagadējā balsošanas kārtība ir ļoti ērta vēlētājiem: var sestdienā aizlaist uz pilsētu, iepirkties, pavadīt laiku un vēl nobalsot. Ieskatieties — pilsētas kartē tumšākas nekā kaimiņpagasti. Ja Saeimas vēlēšanās piesietu vēlētājus noteiktam iecirknim, kā tas ir Eiroparlamenta un pašvaldību vēlēšanās, nebūt ne visi tādi pilsētā braucēji dotos uz sev iemērīto pagasta iecirkni vai oficiāli pārrakstītos balsot uz pilsētu. Šāda vēlētāju ierobežošana tikai grautu aktīvitāti.

Ceturtkārt, saldajā ēdienā — augstākās aktīvitātes areāls Latgalē ir turpat ap Viļāniem, kur Dzintara Zaķa plusiņi:

2014 S Zaķis

Advertisements

2 Atbildes to “Zaķim pa pēdām II — vēlētāju aktīvitāte Latgalē”

  1. Alīna Says:

    Vienotības procenti pa iecirkņiem: https://public.tableausoftware.com/profile/fralma#!/vizhome/12_SaeimasVlanas/Kopskats

    • Ritvars Says:

      Paldies!


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: