“Delfu” vēlēšanu prognozes


“Delfi” laiduši tautās labu lietu: Saeimas vēlēšanu prognožu spēli. Labu to dara, ka cilvēkiem nejautā, par ko šie balsos — tādās spēlēs parasti uzvar partija, kas vai nu samobilizējusi savējos klikšķināt, vai pratusies automātiski datorizēti ražot klikšķus. Nē, te cilvēkiem jautā, kāds būs iznākums un trāpīgākam minētājam sola 3000 eiru. Nav gan pateikts, kā noteiks, kuŗš bijis trāpīgākais. Korekti būtu pēc noviržu summas, bet vilksviņuzina, vai tā būs. Un, ja reiz uzvar trāpīgākais, tad vienalga, kas tu esi — Nācionālās apvienības vai “Saskaņas” atbalstītājs. Svarīgi, cik precīza tava prognoze.

Paši “Delfi” jau sāk vilkt prognožu dinamiku, tak dara to aplam. Jo tomēr ir tādi, kas liek savai partijai visus 100 mandātus (“Delfi” prasa prognozēt vietu, ne balsu sadalījumu). Tādos apstākļos parasto aritmētisko caurmēru izmantot nav korekti, jo šādi 100 vietu devēji savu partiju tomēr pavelk uz augšu. Varētu tādus atmest, bet kur robeža: vai 99 vienai partijai būtu pārspīlēti? Un 98? 97?… Tāpēc korekti ir izmantot mediāno caurmēru. Kas tas? Tāds punkts, par ko puse mērījumu lielāki un otra puse — mazāki. Piemēram, no 9 mērījumiem mediāna būs piektais lielākais, par ko četri ir lielāki un četri — mazāki. Ja gadās pāŗa skaits mērījumu, tad mediāna būs aritmētiskais caurmērs no diviem vidējiem. Piemēram, ja ir 10 mērījumu, tad mediāna būs vidus starp 5. un 6. lielāko mērījumu. Tiesa, šādi rēķinot, partiju vietu summa var nebūt 100. Tad trūkstošās piešķiŗamas vai ar uzviju dotās atņemamas proporcionāli iepriekš noteiktajam mediānam vietu sadalījumam.

Un vēl. Tā kā jāuzmin vietu sadalījums, prognozēs ir krasāka nošķiršanās sīkpartijās un tajās, kam dalībnieki paredz tikšanu Saeimā. Jo gan 0,3%, gan 1%, gan 3% balsu dod to pašu nulli vietu. Tiesa, ir dalībnieki, kas partijām prognozē matēmatiski neiespējamas 1…2…3…4 vietas, bet arī viņus mediānas metode labi atsijā.

Tagad varam, apvienojot divus latviešu teicienus vienā, ķerties vērsim pie lietas. Paraugam ņemam pirmās spēles dienas skaitļus. Savas prognozes iesniedza 20 dalībnieku:

 Delfu prognožu paraugs

Mediānas ir:

 • “Saskaņa”— 31;
 • “Vienotība” — 28;
 • Nācionālā apvienība — 19;
 • Zaļo un zemnieku savienība — 16,5;
 • “No sirds Latvijai” — 4;
 • pārējie — 0.

Kopā 98,5 vietas, tāpēc mandātu skaits palielināms sarakstiem, kam līdz nākamai veselai vietai vistuvāk, proti, +1 “Saskaņai” un +0,5 ZZS. Tātad galīgā 3.septembŗa prognožu aplēse ir:

 • “Saskaņa”— 32;
 • “Vienotība” — 28;
 • Nācionālā apvienība — 19;
 • Zaļo un zemnieku savienība — 17;
 • “No sirds Latvijai” — 4.

Bet kā NSL var būt 4 vietas, ja tas matēmatiski nav iespējams? Tas ataino saraksta tuvumu 5% barjerai. Ja netiec, tad dabū 0; ja tiec, tad parasti uzreiz 6. Aritmētiskais caurmērs no 0 un 6 ir 3. Sudrabai ir 4, tātad par kripatu lielākas izredzes tomēr tikt iekšā.

Protams, prognozes laika gaitā mainās atbilstīgi partiju izredžu maiņai. Tāpēc var būt vērts aplēst arī, piemēram, pēdējo 100 prognozētāju mediānas vai pat reitingu dinamiku pa dienām.

Advertisements

Viena atbilde to ““Delfu” vēlēšanu prognozes”

 1. Varis Gaisma Says:

  Vai varam no Tavas puses cerēt sagaidīt pārskatu par visu to datu kvantumu, kas Delfos publicēts? Tāpat, vai neiegūsim precīzāku ainu, ja tā vietā, lai skatītos uz mediānu, no iesniegtajām prognozēm katrai partijai “malā noliktu” 10% augstāko un 10% zemākās prognozes?


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: