Kāpēc Putins nebruks Kazachijā


Nesen Putins putinjauniešu nometnē pie Seligera ezera nonicināja kazachus, ka tiem nekad nekāda valstiskuma neesot bijis. Sīkāku asinssunīšu bars piebalsoja, ka Ziemeļkazachija vispār sena tīra krievu zeme. Tas mudinājis pasaulē apsvērt, vai arī Kazachijai nedraud Krievijas uzbrukuma briesmas, īpaši liekot vērā, cik pārkrievoti valsts ziemeļi, kas robežojas ar Krieviju.

Nē, nedraud. Jo valdošais Kazachijas režīms ir visai tuvs Kremļa sabiedrotais. Vēršanās pret to rādītu, ka Putina stāvoklis pagalam vājš — ja reiz spēj tik savus līdzskrējējus sist. Cita lieta — ja kazachi nopietni sarosīsies brīvības, neatkarības, dēmokratijas virzienā un ja Kremlim tad vēl pietiks spēka plosīt Kazachiju.

Arī dēmografiski Kazachija vairs nav tā, kas padomju laikā. 1989.g. tautskaitē kazachi bija 40% Kazachijas iedzīvotāju (latvieši Latvijā — 52%). 1999.g. tautskaitē — 53% (latvieši 2000.g.  58%). 2009.g. tautskaitē — 63% (latvieši 2011.g. 62%). Šobrīd — 66% (latvieši — 63%). Krievu īpatsvars kopš 1989.g. krities no 38% līdz 21% (Latvijā — no 34% līdz 27%), un tie ir <1/2 visos Kazachijas apgabalos, pat Ziemeļkazachijas. Un nevajag iedomāties, ka, jā, kazachiem jau augsta dzimstība — ne tā, kā latviešiem. Krievu skaits, dzīvojot augstākas dzimstības vidē nekā Latvijā, kopš 1989.g. samazinājies no 6,1mln līdz 3,7mln.

Kazachijas dekolonizācija notiek sekmīgāk nekā Latvijā, kur Tautas frontes — “Latvijas ceļa” — Tautas partijas — “Vienotības” etnopolītika allaž bijusi legālizēt un nostiprināt kolonizāciju, nevis darīt Latviju latvisku, tātad arī drošāku un neievainojamu tādai Krievijas agresijai kā Ukrainā.

Advertisements

2 Atbildes to “Kāpēc Putins nebruks Kazachijā”

  1. Vārds Says:

    Varbūt cēlonis šādai demogrāfijai ir tāds, ka visus šos gadus Kazahijā ir pastāvējis autoritārs un korumpēts režīms, kas attiecīgajos reitingos ir vēl zemākās pozīcijās nekā Putina Krievija? Nav brīnums, ka krievi ir aktīvi bēguši no turienes prom.

  2. Jānis Says:

    Kazahijas ziemeļi gan nav padomju laika pārkrievoti – tie kādreiz bija Sibīrijas sastāvdaļa un impērijas krievi dibināja pilsētas. Kazahi ap to laiku bija nomadi – valsts kā tādas viņiem bija, bet ne mūsu izpratnē. Pašu kazahu izcelsme ir Ķīnā, bet ja rokas pagātnē, tad kazahiem nav nekādu tiesību uz šīm ziemeļu teritorijām. Visa problēma, ka krievi rusifikācijas laikā iekļāva daudzas teritorijas, padarot lielākas tautas par minoritātēm un tas arī ir iemesls, kāpēc krievu tur tik daudz. Tiesa gan – tautiešu esamība nav iemesls mūsdienu pasaulē mainīt robežas.

    Krievu īpatsvars krīt arī daudzos Krievijas reģionos, bet tas jau nav nekad bijis iemesls lai iebruktu… WW2 laikā Latvijā tādu krievu bija mazāk un Ukrainā iebruka ne jau tāpēc iebrūk lai aizstāvētu krievus, bet gan tāpēc, ka a) Krimas flote b) ieriebt Ukrainai tāpat kā Moldāvijai par to ka izvēlējās iet savu ceļu un satuvoties ar ES.

    Jautājums ir drīzāk par to kam Krievija uzbruks pēc Ukrainas… un šeit Krievijai ir vai nu jāatkārtojas vai arī jābrūk iekšā Baltijā, jo vietējie krievi ir īpaši psihiski slimi un nez kāpēc vēl joprojām dzīvo kopā ar gansiem un par spīti nemācās runāt sobačij jazik.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: