“Latvijas attīstībai” Eiroparlamenta vēlēšanās


Laiks ir beigt, vai negribam vai gribam. Ja vien kaut ko neiedomāšos vai kāds daiļrades cienītājs neizteiks neatvairāma piedāvājuma, par ko uzrakstīt, šis varētu būt pēdējais raksts par Eiroparlamenta vēlēšanām. Gribēju vēl uzrakstīt par naudu, tak Reģionu apvienība nav iesūtījusi KNAB likumā noteikto vēlēšanu deklarāciju, tā ka tas jāatliek. Tiesa, rakstīt par “Latvijas attīstībai” ir gandrīz tas pats, kā rakstīt par naudu. Varbūt, protams, alojos, bet nosaukums “Latvijas attīstībai” šķiet tik bezpersonisks, sterils un tautā nezināms, ka jūtu pienākuma paskaidrot, ka runa par Repšes–Žagara partiju.

“Latvijas attīstībai” ir vēlēšanu rekordiste. Tā iztērēja 357tk latu, aptuveni tikpat, cik “Vienotība” un ZZS, bet guva tikai 2,1% balsu. Vienas balss dabūšanai iztērēti astronomiski 37,92Ls! Ar ko lai salīdzina? Šlesers 2011.gadā izgāzās ar 12,11 latiem par balsi, 2010.gadā tas pats Šlesers ar Tautas partiju komplektā palika nepārspēts ar 13,95 latiem par balsi, 2009.gadā līdeŗos bija Tautas partija ar 5,78 latiem par balsi (tiesa, toreiz sakrita Eiroparlamenta un pašvaldību vēlēšanas, balsu skaits tāpēc divreiz lielāks, attiecīgi Ls/balss divreiz zemāki nekā parasti). Šogad tāda veida partiju nišu ar milzu uzviju aizpildījusi “Latvijas attīstībai”. Varētu iebilst, ka tā šķiesties vajadzēja, jo Eiroparlamenta vēlēšanas jaunajām partijām (Reģionu apvienībai un “Latvijas attīstībai”) bija daudz svarīgākas nekā vecajām (V, NA, ZZS): labi panākumi (5% pārvarēšana) un tikšana Eiroparlamentā ļautu tās uzskatīt par nopietniem spēkiem un būtiski vairotu izredzes Saeimas vēlēšanās rudenī, toties <5% un palikšana bešā būtu pagalam bēdīga zīme Saeimas vēlēšanām. Varbūt, bet kāds tad ir secinājums pēc 2,1% balsu?

Toties vēlēšanu karte pagalam viegla:

2014 EP LA

Redzat sakarības? Es arī ne. Bet ir. Ja ņemtu 1% soli, aina būtu visai līdzīga Nācionālai apvienībai, kas tāpat ir pilsētas latviešu partija un ar kuŗu “LA” balsu īpatsvaram pašvaldību griezumā ir visaugstākā, +0,598 korrelācija. Bet neņēmu 1% — ņēmu parastos 5%. Jo vēlēšanu kartes skaistums nedrīkst aizēnot to, kas noticis: “Latvijas attīstībai” izgāšanās apmēru. Atceros, kad mana partija izgāzās 2009.gadā (gan ne tik ļoti, cik Repše–Žagars tagad), man bija skaidrs tai pašā vakarā — jāapvienojas ar “Visu Latvijai!”. Bet Repše, izskatās, mācību nav guvis un turpina dzīvot uz Marsa.

PAPILDUS 10.jūlijā. Izdomāju tomēr, kā papildināt karti, neatsakoties no 5% soļa principa — līdzīgi kā krievu partijām rādīt vēl territoriālās vienības (pagastus un pilsētas), kur par kandidātu sarakstu nav balsojis neviens:

2014 EP LA

Nu, ja labi ieskatās, jau redzamas pazīmes, ka “Latvijas attīstībai” ir latviešu partija. Tiesa, arī latviskos apvidos bezbalsu pagastu ir vairāk nekā 5% pagastu.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: