Reģionu apvienība Eiroparlamenta vēlēšanās


Reģionu apvienība bija interesants un valsts mēroga vēlēšanās, šķiet, nebijis veidojums: vietējo partiju aprēķina laulības +  kopīga lokomotīve Mārtiņa Bondara izskatā. Savukārt Eiroparlamenta vēlēšanas jaunajām partijām (Reģionu apvienībai un Repšes–Žagara “Latvijas attīstībai”) bija daudz svarīgākas nekā vecajām (V, NA, ZZS): labi panākumi (5% pārvarēšana) un tikšana Eiroparlamentā ļautu tās uzskatīt par nopietniem spēkiem un būtiski vairotu izredzes Saeimas vēlēšanās rudenī, toties <5% un palikšana bešā būtu pagalam bēdīga zīme Saeimas vēlēšanām. Reģionu apvienība dabūja 2,5%. Atklājās, ka Bondarlokomotīvei nav nepieciešamo jaudas zirgspēku un tikai rets novadvecis gana sūri strādājis apvienības labā. Vēlēšanu karti gan man bija viegli sagatavot, jo varēju mierīgi visas pilsētas un pagastus sākumā likt baltus. Kad retumis bija jāpārkrāso tumšāk, tas jau šķita pēc ievērojama sasnieguma:

2014 EP LRA

Vienīgais, kuŗš pelnījis atzinību par darbu, ir Preiļu novada domes priekšsēdētājs Aldis Adamovičs, kas savā novadā savam sarakstam spējis gūt 20,9% balsu un vēl 12,1% kaimiņos Riebiņu novadā. Viduvēji panākumi bijuši Mārim Trankalim Salacgrīvā (12,6% novada balsu), Guntim Gladkinam Rūjienā (11,3%) un Nellijai Kleinbergai Skrundā (10,6%). Par citiem kandidātiem neizteikšos. Bet partiju veido ne tikai kandidāti. Lembergs, piemēram, Saeimas vēlēšanās nekandidē, tomēr dabū savai ZZS Ventspilī un Ventspils novadā cienīgu balsu birumu. Un ko reģionāļu lemberdziņš Andrejs Ence? Savā Babītes novadā — 7,1%. Njā… Bet nē, “starts EP vēlēšanās ir vērtējams pozitīvi”, “LRA .. saskata spēcīgu potenciālu savai turpmākajai darbībai”, “rezultāts ir salīdzinoši labs. Tas apliecināja, ka mūsu pārliecība par Latvijas nākotni un reģionu aizstāvības ideoloģija ir tuva vēlētājiem, ka sabiedrība tic reģionālajiem līderiem”, “LRA spēja mobilizēties”, “tikai apstiprina milzīgo LRA kā reģionu interešu aizstāvja potenciālu” utt.

Reģionu apvienības īpatnību dēļ šķiet vērts sagatavot vēl vienu karti: kuŗš kandidāts kuŗā pašvaldībā bija 1.vietā pēc balsu skaita. Pašvaldībā — jo, pirmkārt, pa pagastiem kandidātu balsis pārāk lēkā un, otrkārt, vietējo autoritāšu amati (piemēram, novada domes priekšsēdētājs) parasti saistīti ar pašvaldības robežām. Tādējādi varētu redzēt gan katras vietējās autoritātes ietekmes areālu, gan to, kur Reģionu apvienībai atlika paļauties uz Bondara slavu:

2014 EP LRA 1.vieta

Bondars palicis 1.vietā lielākā Latvijas daļā, taču šais pašvaldībās Reģionu apvienība dabūjusi vien 2,2% balsu. Parādās, ka apvienībai bijusi vēl otra, kaut vēl vājākas jaudas lokomotīve — Mārtiņš Šics. Aldim Adamovičam piemīt ne tikai Preiļu, bet vispār Latgales kandidāta iezīmes. Indra Rassa un Guntis Gladkins spējuši iekšējā konkurencē uzvarēt ne tikai savā, bet arī blakus novadā.

Un, ja reiz par kandidātiem, tad Reģionu apvienība no visiem sarakstiem izcēlās ar visniknāko kandidātu svītrošanu. Kā jau teicu, aprēķina laulības…  Un, ja reiz par svītrojumiem, iedomāsimies tādu vēlēšanu sistēmu: svītrot nedrīkst, vēlamus kandidātus drīkst plusot tāpat kā tagad, bet ļoti, ļoti vēlamiem var ielikt divus plusiņus. Ar ko tāda sistēma atšķiŗas no tagadējās? Ne ar ko! Vēlētājs tāpat var izretināt kandidātus divu punktu robežās. Un tomēr psīcholoģiskais efekts, ka tevi svītro, velk uz leju, riebj tev (vai — tu svītro, velc un rieb), ir pilnīgi reāls. Tāpēc svītrojumi sarakstā kopumā rāda, cik partija jūt savu vēlētāju noskaņojumu un kāda iekšēja gaisotne tajā. Bet, ja reiz tā, svītrošanas intensitāti var kartēt, par rādītāju izmantojot svītrojumu skaitu vēlēšanu zīmē — sasummē visu kandidātu svītrojumus un izdala summu ar saraksta balsu skaitu:

2014 EP LRA svītrojumi

Caurmērā Reģionu apvienībai bijuši 2,25 svītrojumi vēlēšanu zīmē. (Salīdzinājumam var minēt, ka piemēram, Nācionālai apvienībai bija 1,59.) Bet dažādās vietās aina visai atšķiŗas: ir novadi, kur svītrojumu gandrīz nav, ir tādi kā Alsunga, kur vēlēšanu zīmē 5,92 svītrojumi. Dabā tas izskatās . Precīzai stāvokļa konstatēšanai būtu jāpārskata visas vēlēšanu zīmes cita pēc citas, bet pēc kopsavilkuma tabulas izskatās, ka no 13 vēlētājiem 5 svītrojuši laukā visus pārējos, izņemot Bondaru / Šicu. Kas ļoti gribētu, varētu tā pārskatīt visu Latviju, skatoties, kuŗu kandidātu izcelšana 1.vietā saistīta ar pārējo svītrošanu. Bet tā vairs nav mana suņa darīšana, es tik apskatu Reģionu apvienību kā interesantu parādību Latvijas vēlēšanās.

Kas tālāk? Adamovičs, kas vienīgais pelnījis atzinību par darbu, Eiroparlamenta mācību ir sapratis un savu jau pateicis — Saeimas vēlēšanās kopā ar “Vienotību”. To pašu “Vienotību”, kuŗas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, izmantojot dienesta stāvokli, tik cītīgi vēršas pret Saeimas deputātu runāšanu latgaliski. Bet bijušā Tautas partijas darboņa Adamoviča un saistīto latgaliešu aprindu izmanība nepārsteidz: principi paliek principi, tak izredzes tikt Saeimā pārākas par tiem. Pārsteidz drīzāk atlikušās Reģionu apvienības pošanās uz Saeimu bez Adamoviča.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: