Zaļo un zemnieku savienība Eiroparlamenta vēlēšanās


Zaļo un zemnieku savienība vēlēšanās parasti ir izteikta lauku latviešu partija ar īpaši stiprām pozīcijām Ventspilī un Ventspils novadā (tai pašā agrākā rajonā). 2011.gada Saeimas vēlēšanās bija vēl mazā Ventspilīte Jāņa Klauža Līvānos.

Kā bijis šoreiz? ZZS  guva 8,3% balsu, kas ir divreiz vairāk nekā citās Eiroparlamenta vēlēšanās (2004.gadā 4,3%, 2009.gadā 3,8%). Cēlonis acīmredzami ir reklāmas kampaņa, kam ZZS iztērēja 387tk latu. Samērā ar balsu skaitu tas ir 10,57Ls par balsi — visai dārgi, 2.vieta 14 sarakstu konkurencē, atpaliekot tikai no Repšes–Žagara “Latvijas attīstībai” astronomiskiem 37,92Ls.

Pilsētu un lauku dalījumā ZZS tiešām bijusi lauku latviešu partija: balsu īpatsvars bijis 13,5% laukos un 6,1% pilsētās (3,7% Rīgā). Tik ļoti lauku partija, ka nav iekļāvusies galvenā latviešu partiju pudurī, ko veidoja “Vienotība”, Nācionālā apvienība un “Latvijas attīstībai”.

Ventspilī ZZS dabūjusi 17,2% balsu, kas ir divreiz vairāk nekā nākamā lielajā pilsētā (Jēkabpilī 8,5%), un Ventspils novadā 26,0%, kas ir vairāk nekā jebkuŗā citā novadā. Tiesa, ir pazīmes, kas liecina, ka ZZS iespaids Ventspils puses vēlētājos mazinās. Lūk, vēlēšanu karte:

2014 EP ZZS

Var redzēt, ka Ventspils galā ZZS tiešām stipra, tak Ziemeļlatgalē–Malienā ne mazāk (tur arī pagasts ar lielāko balsu īpatsvaru: Kalncempjos 44,7%). Visvājākā tā visvairāk pārkrievotās vietās, kur paslīd zem 5%. Plašākie areāli ir Daugavpils un Daugavpils novada kreisā Daugavas krasta daļa, kā arī Zilupes–Rundēnu ķīlis. Cits vājumpunkts ir Rīga, kur pārkrievotību papildina zaļzemniekiem kaitīgais lielpilsētas gaiss.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: