Krievu partiju puduris: “Saskaņa”


Eiroparlamenta vēlēšanas “Saskaņai” bijušas pirmās kopš 2006.g., kad tai bijusi nopietna konkurence par krievu imperiālistu balsīm. Krievu partiju pudurī iekšējais spēku samērs bija — “Saskaņa” 52%, Krievu savienība 26%, “Alternative” 15%, Sociālistiskā partija 6%.  Skatot atsevišķi, katra puduŗa sastāvdaļa guvusi balsis no maķenīt atšķirīga vēlētāju loka, tāpēc partiju korrelācija ar mājas valodu ir vājāka nekā pudurim kopā (vēl spilgtāk tas izteikts latviešu partijām). “Saskaņai” tā ir visaugstākā — 0,942. Lūk, kā tas izskatās grafiski:

Krievu mājas valoda un Saskaņas balsis

Gribot negribot jāatkārto secinājums:

Tātad arī par galveno krievu partiju — “Saskaņu”— balso mazāk nekā 1% latviešu. Ja līdz Saeimas vēlēšanām dzirdēsit kādu apgalvojam, ka par “Saskaņu” balso vairāk, tad, mīlīši, ziniet — melo.

Eiroparlamenta 13,1% Latvijā un 23,5% Rīgā “Saskaņai” ir pastāvēšanas vēsturē vājākais sniegums. Lūk, skaitļi:

SC vēlēšanās 2006—2014

Piezīme. Salīdzināts ar “Saskaņas centra” balsīm vēlēšanās un “par” balsīm 2012.g. nobalsošanā par krievu valsts valodu. 2009.g. salīdzināts ar Eiroparlamenta balsīm Latvijā un Rīgas domes balsīm Rīgā.

Nevajadzētu gan iedomāties, ka “Saskaņa” tā arī paliks ar 16 vietām Saeimā. Pirmkārt, Saeimas vēlēšanās drīzāk būs līdzīga latviešu un krievu vēlētāju aktīvitāte, nevis kā Eiroparlamenta vēlēšanās — augstāka latviešu. Otrkārt, Eiroparlamenta vēlēšanu iznākumi mudina domāt, ka nevienai citai krievu partijai šobrīd nav izredžu tikt Saeimā. To apzinās kā vēlētāji, tā partijas. Piemēram, 2009.g. Ždanoka Eiroparlamenta vēlēšanās Rīgā savāca 17,5% balsu, toties Rīgas domes vēlēšanās PCTVL palika jaņos ar 2,7%. Savukārt pērn PCTVL Rīgas domes vēlēšanās nemaz nestartēja, lai netraucētu un nekaitētu “Saskaņas centram”, bet krieviskās sīkpartijas, kas tomēr startēja, (“Par dzimto valodu”, “Alternative”, “Par neatkarīgu Latviju”+ “Solidāritāte”) kopā dabūja 0,6%. Tāpēc Saeimas vēlēšanās “Saskaņa” drīzāk tēmē pa vidu starp Eiroparlamentu un pērno Rīgas domi — teiksim, 2011.g. līmenī.

Vēlēšanu karte ir tāda:

2014 EP Saskaņa

Aina ļoti līdzīga krievu partiju pudurim kopā, tik ar aptuveni divreiz mazāk balsīm:

2014 EP krievu puduris

Pāri pusei tikts vien Zilupē un Aizgāršā. Atšķirībā no Nācionālās apvienības, kas ar tikai nedaudz lielāku balsu skaitu 5% pārvarējusi gandrīz visā Latvijā, attiecībā uz “Saskaņu” grūti runāt par plašu novadu pārstāvību. Partija ar savu audumu Latviju nespēj nosegt — tik vien ir, cik gabals dienvidrietumos un Lielrīgā un driskas vietvietām citur. Būs kaut kad jāuztaisa apvienota karte: NA-Sa.

Advertisements

2 Atbildes to “Krievu partiju puduris: “Saskaņa””

  1. Vārds Says:

    Interesanti, ka kaut arī Sa dabūja vairāk par pusi no krievu pudura balsīm, tai ir relatīvi daudz vairāk terioriālo vienību (no kuriem visi ir pagasti) bez nevienas balss, nekā visam krievu pudurim kopā. Vai tas tāpēc, ka Sa ir vairāk pilsētas krievu partija?

  2. Ritvars Says:

    Kad uzliek četrus režģus citu uz cita, paliek pāri maz actiņu.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: