Ventspils latviešu noslēpums


Sīkāk pētot Eiroparlamenta vēlēšanu iznākumus, esmu ievērojis ko pirmā mirklī nemanāmu. Runa ir par Ventspils un Ventspils novada (kādreizējā rajona) latviešu balsošanu. Visi zina, ka Ventspils — tas ir Lembergs un ZZS. Zināms arī, ka Eiroparlamenta vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja “Vienotība”, bet zaļzemnieki startēja viduvēji (8,3% pret 12,3% 2011.g. Saeimas vēlēšanās). Lūk, kā tas izskatās tabulā:

2011 2014
ZZS V+ZRP ZZS V
Ventspils 38,4% 22,8% 17,2% 37,8%
Ventspils novads 41,0% 34,6% 26,0% 45,9%

Un kartēs:

Ventspils 2011 Ventspils 2014

Varētu teikt, nekā negaidīta. 2011.g. ZZS uzvar, 2014.g. piekāpjas “Vienotībai”, taču joprojām saglabā stipras pozīcijas Ventspils pusē, tāpēc “Vienotība” te ir 1.vietā ar mazāk nekā pusi balsu. Arī man tā šķita. Pirms neieraudzīju šīs divas kartes:

Ventspils 2014 aktīvitāte  Ventspils NA 2014-2011

Pirmkārt, zemākas vēlētāju aktīvitātes anomālija. Otrkārt, lielākais Nācionālās apvienības balsu pieaugums Latvijā. Kā tagad visu salikt kopā, mīlīši?

Varu izskaidrot. Liela daļa iepriekšējo Lemberga un zaļzemnieku vēlētāju vīlušies tajā, par ko līdz šim balsojuši. Tāpēc ka Grigule, tāpēc ka Lembergs nomelno NATO — Latvijas drošības garantu — vai citu cēloņu dēļ. Par ZZS tāpēc vairs negrib balsot. Bet arī ne par Ventspils lielnaidnieci “Vienotību”: tas zināmā mērā būtu spļaušana virsū pašam sev un savai iepriekšējai balsošanai. Iznākumā viena daļa nav vispār aizgājusi balsot, ja reiz nav, par ko balsot, bet otra daļa nobalsojusi par NA kā vienīgo nopietno alternātīvu. Pagaidām grūti noteikt, kas tas ir — mirkļa vājums vai Lemberga valdīšanas beigu sākums. Bet ledus šķiet sakustējies — iepriekš vai citur tā nav bijis. Tomēr ar vienu signālu nepietiek, vajag vēl tā apstiprinājuma. Rudenī redzēs.

Advertisements

6 Atbildes to “Ventspils latviešu noslēpums”

 1. :) Says:

  Ņu, ņu, man gan šķiet, ka cilvēki tomēr atšķir kas ir Saeimas, kas Eiroparlamenta un kas pašvaldību vēlēšanas. Eiroparlamenta vēlēšanās noteicošais tomēr ir kandidāts, nevis partija.

 2. Krišs Says:

  Sava daļa patiesības tur varētu būt. Tomēr man liekas, ka vairāk tur nostrādājis Ventspilspuses ZZS vēlētāju eiroskeptiķu. Viņiem neizejot pie urnām NA īpatsvars, saprotams, palielinās.Saeimas un EP vēlēšanās ZZS vēlētāju uzvedība būtiski atšķiras.

  • Ritvars Says:

   Ja būtu tikai nebalsošanas vaina, tad proporcionāli augtu visu citu īpatsvars. Šoreiz manāma izteikta nosliekšanās uz vienu konkrētu pusi — NA.

 3. Janis Says:

  Pat ja Ventspils domē ievēlētu par mēru ne-Lembergu, domāju, ka tik un tā Ventspilī “saimniekotu” Lembergs. Viņu novākt var tikai no Kremļa, ja vispār vairs var, pārāk ieaudzis Latvijās šis ļaundabīgais audzējs…

 4. NA Ventspils atbalstītājs Says:

  Ventspilī ilgu laiku nebija nopietna politiskā spēka – partijai “Latvijai un Ventspilij” nopietna konkurenta, par kuru varētu balsot latviešu vēlētājs, jo “Politiskā partija “Reģionu alianse”, “Reformu partija” – viņu galvenā nostāja “antiLembergisms” neatkarīgi no nacionālās pašapziņas, šie deputāti balsos kaut vai par krievu valodu kā valsts valodu – galvenais tikai, lai būtu “pret”… “Vienotība” Ventspilī pavisam bāla… Galvenais iemesls – aktīvo cilvēku, gan bailes, gan tā saucamais “apdomīgums” – kā gan es varēšu Ventspilī nopietni strādāt, ja nepieliekšu muguru “saimnieka” priekšā, citi labāk uzgaida – gaidot labākus laikus, lai iesaistītos politiskajās aktivitātēs. Vienīgi izskatās “Nacionālajai apvienībai” Ventspilī vairs nav ko zaudēt.. Pēdējos – ilgajos Lemberga valdīšanas gados – Nacionālās partijas TB un LNNK pamazām – soli pa solim zaudēja savu autoritāti un iedzīvotāju uzticību, partiju Visu Latvijai vispār nevēlējās “ielaist Ventspilī” – laikam tādēļ, ka nav “pērkami”. Ilgus gadus, vai nu dabiski, vai apzināti nacionālās apvienības rindās Ventspilī tika sēta savstarpējā neuzticība, dusmas, nesaskaņas, intrigas. Nacionālā apvienība draudēja sadalīties vairākās nodaļās vai vispār pajukt.
  Šobrīd izveidota Nacionālās apvienības Ventspils nodaļa, kas apvieno visus nacionāli domājošos pilsētas un novada iedzīvotājus un partijas biedru un atbalstītāju skaits pieaug.

 5. baltais runcis Latvijas blogāres apskats #2 (09.06.-15.06). | baltais runcis Says:

  […] Ja ar iedvesmu viss ir kārtībā, bet gribās atminēt Ventspils vēlētāju noslēpumu, tad… Pag, nemaz nezināji, ka tāds eksistē? Hmm… Ritvaram ir gan atminētais noslēpums, gan uzzīmēta karte. […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: