Kādi būtu Saeimas vēlēšanu iznākumi ar Eiroparlamenta balsu sadalījumu


Sērijā “Kā būtu, ja būtu” var aplēst, kādi būtu Saeimas vēlēšanu iznākumi ar tādu balsu sadalījumu kā Eiroparlamenta vēlēšanās.

Vispirms jānoskaidro, cik deputātu katrā vēlēšanu apgabalā ievēlētu. Pēc Saeimas vēlēšanu likuma — proporcionāli balsstiesīgo skaitam. Iekšzemei var izmantot Eiroparlamenta vēlēšanu skaitļus. Ārzemēm, ko ieskaita Rīgas apgabalā — ne. Jo Eiroparlamenta vēlēšanās ārzemēs iecirkņu nav. Lai izmantotu balsstiesības, bija vai nu jāpiesakās balsot pa pastu kādā ārzemju adresē, vai jāpiesakās balsot kādā iekšzemes iecirknī. No ~80tk vēlētāju šādi sev balsstiesības nodrošināja tikai 3tk. Bet mandātu sadalījuma noteikšanai Rīgas apgabalā jāieskaita visi 80tk. Iznākumā vietu sadalījums ir tāds:

  • Rīgas apgabals — 32 (+2, salīdzinot ar 2011.g. ārkārtas Saeimas vēlēšanām);
  • Vidzeme — 26 (-1);
  • Latgale — 15;
  • Zemgale — 14 (-1);
  • Kursa — 13.

Var piebilst, ka atbilstīgi Saeimas vēlēšanu likuma 8.pantam pēc vēlētāju izvietojuma 4.jūnija stāvokļa noteiks īsto mandātu sadalījumu 4.oktobŗa Saeimas vēlēšanām. Tas varētu būt visai līdzīgs še aplēstam.

Nu atliek ņemt Eiroparlamenta vēlēšanu iznākumus, skatīties 5% pārvarējušos sarakstus un rēķināt iedomāto vietu sadalījumu pa apgabaliem. Es ieguvu tādus skaitļus:

Saraksts Rīgas apg. Vidzeme Latgale Zemgale Kursa KOPĀ
“Vienotība” 14 16 5 9 8 52
NA 5 5 1 2 2 15
“Saskaņa” 8 1 5 1 1 16
ZZS 1 3 2 2 2 10
LKS 4 1 2 7
KOPĀ 32 26 15 14 13 100

Uz diezgan daudzo vēlētāju rēķina, kuŗi balsoja par 5% nepārvarējušiem sarakstiem (11,2%),  “Vienotība” ar 46,6% balsu gūtu vairākumu Saeimā. Savādi var šķist, ka “Saskaņai” ar 13,1% vairāk deputātu nekā NA ar 14,4%, bet tas izskaidrojams. Apgabalos, kur “Saskaņa” vāja, tai par labu nākusi Latvijas vēlēšanu sistēmas īpatnība, ka vienas vietas gūšanai vajag trīsreiz mazāk balsu nekā divām vietām. Apgabalos, kur “Saskaņa” stipra, tai par labu nācis, ka daudz balsstiesīgo nav balsojuši par 5% pārvarējušiem spēkiem. Rīgas apgabalam ārzemes devušas klāt 5 mandātus, bet saņem tos rīdzinieku balsis, tātad lielā mērā “Saskaņa”. (Īstās Saeimas vēlēšanās tas nebūs tik izteikti, jo tad ārzemēs balsos daudzkārt vairāk nekā 2369 vēlētāji.) Latgalē daudzi balsojuši par “Alternative” — tikpat, cik par “Saskaņu”. Tomēr “Alternative” valstī kopumā palikusi bešā ar 3,8% balsu, un no tā Latgales mandātu dalīšanā “Saskaņa” ir ieguvēja. Sausu melnbaltu tabulu var pārvērst skaistā krāsainā attēlā:

Saeimas sastāvs ar 2014.g. Eiroparlamenta vēlēšanu iznākumiem

Taisnības labad jāpiebilst, ka Saeimas vēlēšanu iznākumi noteikti nebūs tādi. Vēlētāji mainīs domas. Būs citādi kandidātu saraksti. Aktīvitāte būs augstāka, un klāt nākušie balsos citādi nekā Eiroparlamenta vēlētāji. Daļa no tiem, kas balsoja par Dombrovski, rudenī nebalsos par “Vienotību”. Visgrūtāk noticamas lietas ir absolūta vairākuma dabūšana kādam sarakstam un vēl kādas krievu partijas tikšana Saeimā bez “Saskaņas”. (Par krievu partijām saucu kandidātu sarakstus ar izteikti krievisku vēlētāju loku.) Dzīvosim, redzēsim. Cāļus skaita rudenī. Un cāļi mēdz būt dzelteni.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: