Kuŗa tauta Latvijā vislabāk saglabājusi savu apziņu un kuŗa — visvājāk?


Biju lūdzis Centrālai statistikas pārvaldei visādus 2011.g. tautskaites datus un nu lielu daļu lūgtā esmu dabūjis. Paldies! Vispirms sīkums. Valodas un tautības attiecības rāda pārtautošanas plūsmu virzienu un stiprumu. Biju senāk sagatavojis pārskatu par lielākām tautībām. Secinājumi bija un ir tādi:

Ir tikai normāli, ka pēc iebraukšanas beigām sveštautieši pakāpeniski piesavinās pamattautas valodu. Nenormāli ir, ka neatkarīgā Latvijā, paldies Tautas frontes — “Latvijas ceļa” — Tautas partijas — “Vienotības” etnopolītikai, visas nekrievu tautas pārkrievojas (pat latvieši!). Nenormāli, ka tāpēc tikai 1/139 baltkrievu runā savā valodā. Un vēl nenormāli, ka tāpēc latviešu īpatsvara lūzumpunkts, virs kuŗa pārtautošana darbojas latviešu labā, aug — no 53% 1989.gadā līdz 57% 2000.gadā un 63% 2011.gadā.

Var piebilst, ka šogad kļuvis acīmredzams: aplamai etnopolītikai — acu pievēršanai uz pārkrievošanu var būt pagalam nepatīkamas militāri polītiskas sekas.

Tomēr grafikā, kas rāda dažādu tautu dzimto (mājas) valodu, pāris zobu vietās rēgojās caurums. Nu varu caurumus aizpildīt, jo esmu saņēmis 2011.g. tautskaites ziņas par žīdu un čigānu mājas valodu. Savādi vien, ka CSP nav atsevišķi izdalījusi savas valodas lietošanu. Tāpēc esmu pieņēmis, ka visi žīdi un čigāni, kas runā citā, ne latviešu vai krievu, valodā, runā savā valodā — jo tādu, kas tiešām mājās runā vēl citā (ne savā, latviešu vai krievu) valodā, ir niecīgs skaits. Lūk, pilns grafiks:

Pārtautošana 1989—2011

Un, atbildot virsrakstā minētos jautājumus: neskaitot latviešus un krievus, vislabāk savu apziņu saglabājuši čigāni (3/5), bet vissliktāk — baltkrievi (1/139). Visvairāk pārkrievoti gan žīdi (91,7%). Un vēl var likt aiz auss, ka čigānu valoda ir trešā biežākā mājas valoda Latvijā pēc latviešu un krievu (leišu ir ceturtā).

Nākamreiz: kur un cik lielā mērā ir Latgale.

Advertisements

Viena atbilde to “Kuŗa tauta Latvijā vislabāk saglabājusi savu apziņu un kuŗa — visvājāk?”

  1. Osis Says:

    Par leišiem, igauņiem – skaidrs, būtu šoks, ja būtu savādāk. Par poļiem un žīdiem žēl – būtu varējis būt savādāk. Par krieviem, protams, arī viss skaidrs un tur nekas savādāk būt nevar.* Baltkrievi ir krievu nospiesti līdz tādam līmenim, ka savā vairumā kaunas no baltkrievisma. Par čigāniem prieka maz, jo tik, cik latviskojas, tika arī krieviskojas.

    *) Kamēr vien Latvijā tiek brīvi kultivēts krievu imperiālisms.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: