Viktora Suvorova “Pret visiem”


Esmu izlasījis Viktora Suvorova grāmatu “Pret visiem” un varu dalīties iespaidos. Autors ir bijis padomju izlūkošanas virsnieks (īstā vārdā Vladimirs Rezuns), kas 1978.gadā meklēja polītisko patvērumu brīvā pasaulē un kopš tā laika nodevies pasaules izglītošanai par padomju režīma būtību, nodomiem un darbiem. Laikam visplašāk pazīstams viņa secinājums, ka Staļins gatavojās iekaŗot Eiropu 1941.gada vasarā un Hitlers tikai par mata tiesu apsteidza Staļinu uzbrukt pirmais.

“Pret visiem” gan ir par citu laiku. Tās būtība: sulīga SPRS 1952.—1956.gada vēstures grāmata. Kā paskaidro pats autors:

Man pārmet: raksti vēsturi, bet tikai tavs stils, raugi, nav zinātnisks.
Piekrītu. Netaisnojos.
Neesmu vēsturnieks, pie tādiem sevi nepiepulcinu. Vienkārši pūlos tikt skaidrībā ar dažiem mūsu nesenās pagātnes neskaidrajiem momentiem. Un, ja izdodas izrakt ko tādu, kas varētu interesēt tautas masas, publicēju.
Mūsu vēsture ir traki interesanta.
Taču atrodas cilvēki, kuri šo satriecoši interesanto vēsturi raksta tīši garlaicīgā manierē. Un ar to lepojas. Un bāž man to degunā.
Bet, pēc manām domām, tautai jāzina sava vēsture. Vismaz par to jāintereesējas. Lai tad kāds man paskaidro, kāpēc šī baisā, mežonīgā, drausmīgā, apbrīnojamā, žilbinošā un dzirkstošā vēsture jāpadara nīkulīga, pelēka un garlaicīga?
Rakstīsim tā, lai neapdziest tautas interese par savu vēsturi! Par mūsu vēsturi. Es cenšos rakstīt tā, lai būtu skaidri un saprotami. Ne vienmēr izdodas. Taču cenšos. Es uzrakstītu vēl ne tā vien, žēl, ka labāk neprotu.

Suvorovs smalki apraksta cīņu par varu starp Staļinu, Beriju, Žukovu, Chruščovu un citiem padomju vadoņiem. Protams, arī iezīmīgākos minētā laika notikumus: kādā nāvē mira Staļins, kāpēc SPRS atdeva sagrābto Austrijas daļu apmaiņā pret Austrijas neitrālitāti, kādā nolūkā Žukovs Tockas poligonā 1954.gadā dzina tūkstošiem padomju kaŗavīru cauri atomsprādzienam u.c.

Autors piemin arī saistītus notikumus ārpus apskatītā laika, piemēram, kā SPRS gatavojās Somijas sagrābšanai jau kopš 1939.gada jūnija un Vācijas ieņemtās Polijas daļas sagrābšanai — kopš 1940.gada novembŗa.

Suvorovs arī atklāj, kas ir iedzimts, nenovēršams un liktenīgs sociālisma iekārtas trūkums, kā tas izpaudās 1952.—1956.gadā un ko padomju vadoņi darīja, lai to novērstu:

Kādēļ .. bija vajadzība atbrīvot Rietumeiropu?
Pašaizsardzībai. Lai saglabātu Padomju Savienību, kura nevarēja ilgi pastāvēt līdzās normālām valstīm. Mūsu valsts plāna, proti, birokrātu vadīta ekonomika nevarēja sacensties ar simtiem tūkstošu brīvu pilsoņu brīvo ekonomisko darbību. ..
.. sociālistiskā ekonomika nekādos apstākļos nav spējīga pārspēt brīvās pasaules ekonomiku. Vienkārši tāpēc, ka birokrātiem nav iemesla ieviest jauninājumus. Vienkārši tāpēc, ka birokrāti rīkojas nevis ar savu, bet ar svešu naudu. Vienkārši tāpēc, ka par tautas naudas tērēšanu neviens no viņiem neprasīs atbildību. ..
Birokrāts spējīgs rīkot ziemas olimpiskās spēles subtropu klimatiskajā joslā, tērējot ārprātīgus līdzekļus.
Un viss viņam iziet gludi. Viņu neviens nekontrolē, izņemot citu birokrātu. Tāpēc sociālistiska valsts nekad nespēs panākt, kur nu vēl apdzīt valsti ar normālu ekonomiku.
Ekonomiskā sistēma, kurā cilvēki iegulda lietā savu, nevis svešu naudu, vienmēr būs pārāka par sociālisma ekonomiku. Sociālismam, kas pastāv līdzās normālām valstīm, ir jāuzspiež visām kaimiņvalstīm tikpat noziedzīgs un muļķīgs attīstības ceļš vai jāiet bojā, neizturot ekonomisko konkurenci. ..
Mūsu dzimtajai varai vajadzēja aizrautīgi slepus un atklāti kaitēt kapitālistiem un perspektīvā viņus visus iznīdēt. Citādi agri vai vēlu valstij vajadzētu iet bojā vai iekļauties kapitālistiskajā sistēmā un brīvajā tirgū. ..
Lūk, vēl viens iedzimts sociālisma trūkums: labākie eksperti, kuri veido plānus, var plānot ražot to, kas jau pastāv. Bet, kā plānot ražošanu tam, kas vēl nav izgudrots? Jūs esat ieplānojuši piesātināt valsti ar gramofoniem, bet kapitālistiem parādījies patafons. Jūs esat sākuši ļoti plaša sortimenta radiolampu ražošanu, ieguldījuši tajā milzīgus līdzekļus un tūkstošiem augstākās klases speciālistu darbu, uzcēluši rūpnīcas, bet kapitālistiem parādījušies tranzistori.
Jaunumu ieviešana rada izgāšanās risku. Kapitālists riskē. Viņš ir spiests riskēt, lai apsteigtu konkurentus. Ja zaudē, izlido no spēles.
Bet Valsts plāna ierēdnim ērti plānot ražot to, kas sevi jau pierādījis. Viņam nav nepieciešams riskēt. Tāpēc Padomju Savienība 70 gadu dzinās pakaļ kapitālistiem, taču panākt viņus sociālistiskajai valstij nebija iespējams principā.

Varbūt viskrāšņākais piemērs ir autora atmiņas par to, kā viņš izmisīgi centies izskaidrot britu zinātniekiem™ PSRS kaŗa izdevumu aplēšanas bezjēdzību. Pilnīgi Ludviga fon Mizesa garā par valsts īpašuma un valsts cenu kontroles absurdu.

Grāmatas nobeigums nevis daiļi to nobeidz, bet paliek pārtraukts gaisā karājamies. Un tā ar tam jābūt, jo “Pret visiem” nav atsevišķa grāmata, bet pirmā “Dižās desmitgades hronikas” triloģijas daļa. Otrā daļa “Kuzjas māte” iznākusi jau iepriekš, trešā vēl gaidāma.

Suvorova darbu ierasti latviski tulkojis Jānis Kalve. Tulkojums lasīšanu pārāk neapgrūtina. Tomēr ik pa brīdim gadās kāds pretīgs krievisms. Nepatīkamākais laikam ir Kalves indeve atstāt krieviski, netulkotus pat tādus nosaukums un saīsinājumus, ko latviski tulkoja ir Latvijas pārkrievošanas kulminācijā 80.gados. Varēja taču kaut vai Latvijas Padomju enciklopaidijas līmenī tulkot. Turklāt krieviskoti pat citu valstu organizāciju nosaukumi un saīsinājumi: Polijas Apvienotā strādnieku partija (vietējie komūnisti; Polska Zjednoczona Partia Robotnicza) ir PORP, sarkanās Polijas gaisa spēki (Lotnictwo) ir VVS, amerikāņu pretgaisa aizsardzības sistēma — PVO. Salīdzinot ar šo, vietvārdu putrošanās (Sviras brigādes vietā Svirskas brigāde, Kalnu sotņas vietā Gorskas sotņa, Terekas grupas vietā Terskas grupa, Piejūŗas novada vietā Primorskas novads) šķiet vien sīkums.

Izlasījis lieku “Pret visiem” Suvorova grāmatu plauktā blakus pārējām un gaidu trešo “Dižās desmitgades hronikas” grāmatu. “Dienas” grāmatapgādā “Pret visiem” maksā Ls6,82.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: