Ukraina — viss notiek pēc plāna


Gribu atzīties, ka esmu pārsteigts, cik maz pārsteigumu pēdējā pusgada Ukrainas notikumi man sagādājuši. Īstenībā tikai vienu.

1. Līdz gada sākumam Ukrainā notika lēna dekolonizācija. Kā rakstīju 12.janvārī:

Lai cik grūti ukraiņiem klātos, lai kā Kremļa lupatu imperija un tās ietekmes aģenti censtos, ukraiņi nenovēršami izcīnīs brīvu un ukrainisku valsti.

..oranžā Ukraina aug augumā, un ir tikai laika jautājums, kad pašreizējais prokremliskais režīms ne ar kādu vēlēšanu sistēmas sagrozīšanu un viltošanu vairs nespēs noturēt polītisko varu. Tāpēc tāds optimisms. Tāpēc Kremļa lupatu imperija nenovēršami zaudēs Ukrainu.

2. Tomēr pie varas bija prokremlisks režīms, tāpēc nebija nekāds pārsteigums, ka tas novembrī paziņoja, ka neparakstīs asociācijas līgumu ar ES.

3. Nebija pārsteigums, ka brīvi domājošie ukraiņi 21.novembrī devās ielās un protestēja. Taču, būdams konservātīvs pēc dabas, neparedzēju, ka tauta gāzīs bandu. Bet 21.februārī tas notika. Šis arī ir vienīgais mans pārsteigums.

4. 22.februārī, kad izgāzās Charkivā iecerētā bandas pilnsapulce, kļuva skaidrs, ka revolūcija uzvarējusi ne tikai Kijivā, bet valstī. Galvenā no mācībām — ka tas ir kontinenta nozīmes notikums:

Galvenā — Putina mācība. Putins zaudējis paša sākto kaŗu pret ukraiņu tautu. Tā sekas ir neatgriezeniska krievu imperiālisma vājināšanās ne tikai Ukrainā, bet arī citās zemēs, ko asiņainais Kremļa punduris gribētu redzēt savā varā — arī Latvijā. Ne tikai zemēs, ko gribētu redzēt savā varā, bet arī nekrievu zemēs, kas šobrīd ir viņa varā. Ne tikai nekrievu zemēs, bet arī krievi nu redz, ka Kremļa režīmu tauta var sakaut. Putina dienas ir skaitītas. Protams, atbrīvošanās nav viegla un ātra lieta, bet priekš astoņiem gadiem izteikto prognozi par Krievijas foiderācijas sabrukšanu gadsimta vidū paturu spēkā.

5. Bija ziņas, ka Krimas Augstākā padome 26.februārī varētu vērsties pret Ukrainu. Pie Augstākās padomes tai dienā pulcējās kā tūkstošiem pamattautai piederīgo, tā krievu kolonisti (ievērojami mazākā skaitā). Pēcpusdienā Augstākās padomes sesiju atcēla. Tādējādi kļuva skaidrs, ka pat Krimā nekādas tautas kustības pret Ukrainu nav un nebūs un arī vietējie vartuŗi vai nu nevēlas, vai neuzdrošinās atdalīties. Viegli aizturot elpu un līdz galam vēl nenoticot vēsturiskajai uzvarai, čivināju:

Vai tiešām šobrīd var skatīties krievu imperiālisma gala sākumu pat Krimā?

Tomēr prātā bija vēl kāda lieta. Proti, Putins taču arī apzinās, ka brīva Ukraina ir krievu imperiālisma un viņa režīma gals. Tāpēc Putinam ir izvēle:

  1. ļaut Ukrainai iet sava ceļa. Tad krievu imperiālisms laika gaitā izplēnēs, bet Putins, iespējams, vēl mierīgi aizvaldīs līdz dabiskam mūža galam;
  2. iebrukt Ukrainā un censties atkaŗot to.

6. Tāpēc 27.februāŗa rītā man bija ļoti nepatīkami, tomēr ne pārsteigums uzzināt, ka tobrīd vēl nezināmi terroristi sagrābuši Krimas augstākās varas iestādes:

Vakar tapa galīgi skaidrs: 1) nekādas tautas kustības pret Ukr. nav, nebūs; 2) arī vietvalži nekur neatdalīsies. Putinam atlicis tik iebrukums.

7. Marta vidū kļuva skaidrs, ka Krievija pagaidām Krimu sagrābusi. Taču Ukraina joprojām palikusi brīva, tāpēc Putinam joprojām ir izvēle:

  1. izlikties un bazūnēt, ka ar Krimas sagrābšanu Putins guvis milzu uzvaru, un ļaut Ukrainai iet sava ceļa. Sekas — kā iepriekš minēts;
  2. iebrukt pārējā Ukrainā un censties atkaŗot to. Ideālā variantā — lai neatkarību sagribējušie ukraiņi aizpeld pa Dņepru ar vēderu uz augšu vai laiza brūces Varšavas trimdā. Minimālā variantā — sagrābt iespējami lielu Ukrainas daļu, lai arī pāri palikušajā ukraiņi justos zaudētāji un visai pasaulei būtu parādīts, kas notiek ar tiem, kas uzdrošinās sacelties pret neuzvaramo Putinu.

Turklāt divi apstākļi, ko apzinās arī Putins, mudina domāt, ka Krievijas iebrukumam jānotiek drīzāk nekā vēlāk: pirmkārt, jaunā Ukraina katru dienu nostiprinās arvien vairāk kā polītiski, tā militāri; otrkārt, 25.maijā notiks Ukrainas prezidenta vēlēšanas, kas būs visai sāpīgs trieciens Putinam.

8. Kopš 6.aprīļa vakara izskatās, ka Putins izvēlējies otro iespēju. Un tiek ziņots, ka šonakt diversantu uzbrukumi varētu pāraugt atklātā iebrukumā. Jāatzīst, nav pirmā reize, kad tiek ziņots, tomēr šoreiz ir nopietnāk nekā iepriekš — citreiz valsts iestādes ar ieročiem nesagrāba, barikādes necēla, ēkas nemīnēja, ķīlniekus neņēma un republikas nepasludināja.

9. Latvijas valsts tikām iedevusi papildus naudu Zemessardzei. Divreiz mazāk, nekā hipsteru radio. Diemžēl nepārsteidz.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 1 Comment »

Viena atbilde to “Ukraina — viss notiek pēc plāna”

  1. Vārds Says:

    Kāpēc jums tik ļoti nepatīk vecukraiņu HarkOva un KijEva, un to ir jaaizvieto ar mūsdienu ukraiņu valodas Harkivu utml?


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: