Kā tiešām būtu, ja Abrene būtu palikusi Latvijai — starptautiskais stāvoklis un visādi krikumi


Noslēdzot savus atzinumus par Aināra Zelča citādas vēstures grāmatu “Abrene 2002”, dalīšos domās par starptautisko stāvokli un vēl šo to.

Vispirms atkārtošu, grāmata nav ticama galvenajā priekšnoteikumā:

Latvija nodzīvo mierā atlikušo 20.gadsimtu ar Padomju Savienību kaimiņos kā čaulā ierāvušos krabi (ne mans, bet Aināra Zelča epitets). Turklāt joprojām dzīvu krabi vēl 21.gadsimta sākumā. Atvainojiet, neticu! Jo sociālisms ir nāve. Vienīgā iespēja sociālismam uzvarēt ir pakļaut visu pārējo pasauli. Staļins to lieliski apzinājās, tāpēc izraudzījās Hitleru par revolūcijas ledlauzi un mērķtiecīgi kopoja spēkus Eiropas sagrābšanai. Nebūtu Hitlera, izraudzītu citu Vācijā vai citur un tāpat meklētu izdevīga brīža uzbrukt. Nav ticams, ka Latvija paliktu sveikā. Savukārt, ja neuzbrūk un paliek čaulā ierāvies krabis, tad gals pienāktu drīzāk nekā īstā dzīvē. Jo 20.—30.gadu Padomija bija mazāka nekā pēckaŗa. Izmēram ir nozīme, jo sociālisms ir nāve. Ja kreisi ekstrēmisti būtu sagrābuši varu nevis Krievijā, bet Ungarijā vai Luksemburgā, valdīšanas gals pienāktu vēl agrāk, jo agrāk nolaistu savus valdījumus līdz kliņķim.

Tagad, kas vēl “Abrenē 2002” lasāms par ārzemēm un starptautisko stāvokli:

Neparasti, bet tieši tajās dienās pienāk ziņas no Lietuvas, ka šī valsts gatavojas būvēt pirmo kodolspēkstaciju Ignalinā, uz dienvidiem no Daugavpils. ..
Astotais pasaules brīnums nav gaidāms — Polija negrasās aiziet no 1921.gadā Lietuvai atņemtā Viļņas apgabala utt., utt., bet līdz galam nenoskaidrotu iemeslu dēļ ASV milzis, “General Electric”, grib būvēt Ignalinas kodolspēkstaciju. (55.lpp.)

Patlaban pie varas ticis vīrs tik ciets kā dimants, un ar gaŗāku titulu, proti: Padomju Savienības Komūnistiskās partijas Centrālās komitejas ģenerālsekretārs.
Šim vīram ir nevainojami proletāriska izcelsme un daudz nopelnu, krūtis rotā Sarkanā Karoga ordenis.
Viņu sauc Leonīds Iļjičs Brežņevs. (72.lpp.)

Rietumvalstis, šķiet, pārmaiņas jau sen ir gaidījušas, un padomju ārlietu ministru Gromiko, kuŗš sāk apbraukāt pasauli, uzņem kā pazudušo dēlu. ..
No kompartijas XXV kongresa runas krēsla Brežņevs atklāj šausminošus skaitļus par priekšteču noziegumiem. (75.lpp.)

Anglijai Latvijas liktenis ir vienaldzīgs. Kolōniju lielvalstij maza, demokratiska republika bijusi nebijusi. (186.lpp.)

Īstā dzīvē Ignalinas AES uzcēla pie Drūkšu ezera. Ja 1920. (nevis 1921.) gadā atņemtais Viļņas apgabals palicis Polijai, Lietuva tur klāt netiek.

Lietuva un Viļņas apgabals

Bet krievu laikā svarīgiem objektiem deva maldinošus nosaukumus, piemēram, Pļaviņu HES no Pļaviņām ir visai tālu. Tāpat arī Ignalinas atomstacijai Daugavpils tuvāk nekā Ignalina. Varbūt “Abrenē 2002” ceļ pie pašas Ignalinas? Nē, arī Ignalina bija Viļņas apgabalā. Un vispār — AES vajag daudz ūdens dzesēšanai, tāpēc tās ceļ pie lieliem ūdens avotiem: pie jūŗas, lielām upēm, lieliem ezeriem, īpašām ūdenskrātuvām. To pašu Ignalinas AES uzcēla pie Drūkšu ezera, tāpēc ka tā tilpums ir 370 miljoni m³. Ja Lietuva bez Viļņas apgabala (un tātad bez dižākajiem ezeriem) domātu celt AES, tad drīzāk pie Baltijas jūŗas vai Nemunas, bet tad tā vairs nebūtu nekāda Ignalinas AES.

Brežņevam 2000.gadā būtu 94 gadi, Gromiko — 91, Andropovam (“Abrenē 2002” ar ‘t’, nevis ‘d’) — 86, PSKP 25.kongress notika 1976.gadā. Pārcelt to visu uz 2000.gadu ir anakronisms. Daudz ticamāk būtu tēlot, ka 1999.gadā par PSKP CK ģenerālsekretāru kļūst čekists Vladimirs Putins.

Nav ticama koloniālisma saglabāšanās līdz 21.gs. Indija jau bija ceļā uz neatkarību 30.gados. Ar mazāku SPRS ietekmi kolonijas atdalītos vēlāk, mierīgāk un ne tik daudz, tomēr tautas ar laiku nobriestu pašnoteikšanai.

Apkopojot starptautiskās lietas vienā teikumā: nav domājams, ka 20.gs. 20.gadu polītiskā karte paliktu nemainīga līdz 21.gs. sākumam.

Un vēl pāris kļūdu:

Netālu no Luģiem autobuss ir šķērsojis robežu starp Abrenes un Daugavpils apriņķiem. ..
Pie Mežvidiem viņi šķēŗso (sic!) Daugavpils—Rēzeknes apriņķu robežu, bet pie Kraukļiem autobuss nogriežas no šosejas un iebrauc Bērzgalē. (70.lpp.)

1936.gadā Latvija ir piešķīrusi no savas zemes divus tūkstošus kvadrātkilometru Polijai, Turmontu rajonā. (152.lpp.)

Lai, braucot no Abrenes uz Rēzekni, vispirms iebrauktu Daugavpils apriņķī un tikai tad — Rēzeknes, Ludzas apriņķis jāpievieno Daugavpils apriņķim, ar kuŗu tas nemaz nerobežojas! Labākai stāvokļa izprašanai internetos atrasta “Jāņa sētas” karte:

Latvija 1939

Otrkārt, 2000km² nav nekādi nieka seši pagasti, ko poļi kāroja. Tas ir gandrīz viss Ilūkstes apriņķis, daudz vairāk nekā krievu atņemtie ~1260km² Abrenes novadā! Šķiet, autors tomēr domājis ko mazāku, piemēram 2000m².

Vēl jāpiemin, ka “Abrenē 2002” ir lieliski Abrenes (63.lpp.) un Rīgas, īpaši Uzvaras laukuma, (102.—106.lpp.) apraksti. Saimniecībā pārsteidz, cik mazvērtīgs ir lats:

 • jauns vidusmēra auto maksā 248tk latu (77.lpp.);
 • hektārs zemes Abrenes pusē maksā 200tk latu (126.lpp.);
 • £1=Ls26 (135.lpp.).

Ja tā, tad Zemnieku savienība savā 60 gadu ilgā valdīšanā ar naudas drukāšanu un inflāciju nopietni aplaupījusi latviešus. Tomēr grāmatā zemsaviešu saimniecības polītika vien cildināta, un šī nelietība nav minēta. Varētu iebilst, ka lata un mārciņas kurss palicis 30.gadu līmenī, tātad latvieši aplaupīti tikai tikpat, cik angļi. Atļaušos atgādināt, ka angļi 1979.g. sacēlās pret tādu laupīšanu (un citām nelietībām) un ievēlēja par premjeri Tečeri, kuŗas polītika būtiski mainīja kopš 1945.g. pastāvējušo ievirzi. Latviešiem tāds pagrieziens “Abrenē 2002” nav aprakstīts.

Nobeigumā jāuzsveŗ — mani aizrādījumi nekādā ziņā nenozīmē, ka “Abrene 2002” būtu vājš gabals vai es spētu kā labāka uzcirst.

Advertisements

2 Atbildes to “Kā tiešām būtu, ja Abrene būtu palikusi Latvijai — starptautiskais stāvoklis un visādi krikumi”

 1. Ainārs Zelčs Says:

  Vienīgā kļūda, kas tādā romānā atzīstama par kļūdu un kas radusies kā pārrakstīšanās kļūda, ir 2 tūkst. kv. km. Turmontu rajonā. Vajadzēja būt 2 tūkst. kv. metru, kā par to ir liecināts attiecīgos vēsturiskos avotos.
  Pateicos par labo sacerējuma iztirzāšanu!

 2. Anonīms Says:

  Lai Abrene paliktu Latvijai tikai tad ja tie velni nebūtu iznākuši no elles laukā tur ir viņu īstā vieta.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: