Tēva vārdā


Viļņa Eglājs datorklaseVakar Rīgas Techniskās Ūniversitātes Transporta un mašīnzinību fakultātes Mēchanikas institūtā Ezermalas ielā 6k (pie Ķīšezera, blakus Nācionālajai aizsardzības akadēmijai un 1.siltumelektrocentrālei) nosauca skaitļošanas zāli mana tēva Viļņa Eglāja vārdā un atklāja attiecīgu plāksni. Biju arī es uzaicināts.

Aizkustināja, cik daudz cilvēku tēvu atceras vēl divdesmit gadu pēc nāves, cik labās atmiņās un cik augsti vērtē viņa zinātnisko darbību. Jāatzīst, pašam to grūti novērtēt. Vispirms biju mazs un nespēju novērtēt pētniecības saturu, tik redzēju piederumus — skaitļošanas mašīnas RPI laboratoriju korpusā, materiālu pretestības līknes milimetru papīrā, FORTRAN izdruku lentes, perfokartes utml. Kad paaugos, manis izraudzītā ģeografija bija visai tālu no teorētiskās mēchanikas un materiālu pretestības, latīņu-latviešu hiperkubiem un Eiklīda telpas aizpildes principa. Un vēl kārdinājums dižoties ar slaveniem radiem.

Prof. Jānis Auziņš atcerējās, kā esam no viņa Slokas mājām riteņojuši uz Ķemeriem, tur es pagaršojis sēravota ūdens un, kad tēvs vaicājis, kā garšo, atbildējis, ka pēc cieti vārītām olām. Ticu, bet neatceros. Tika pieminēts tēva ieguldījums latā. Proti, esot uz attiecīgo Augstākās padomes komisiju atnācis mākslinieks ar banknošu paraugiem. Tēvs apskatījis un paziņojis, ka tie nederot. Kā tā? Izvilcis savu maku un parādījis — lāgā neietilpst. Tā ar uztaisījuši latus mazākus, lai ērti ietilpst Viļņa Eglāja (un citu pilsoņu) makā.

Vairāki atcerējās, kā tēvs mēdzis stāstīt savas idejas, arī ja klausītājs nav tās diez cik izpratis. Jautāts, kāpēc tad stāsta, atbildējis, ka, izstāstījis gudram cilvēkam, pats izprotot labāk. Varu apliecināt, ka arī man paņēmiens darbojas. Vēl esot bijis viens no pirmiem datorspēļu rakstītājiem Latvijā un 80.gadu vidū sasniedzis neiedomājamus rezultātus čūskas dzenāšanā pa ekrānu — piedzinis to pilnu. Jā, šo es atceros.

Liels paldies tēva kolēģiem par turēšanu atmiņā un godā.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: