Abrene 2002


Esmu izlasījis Aināra Zelča “Abreni 2002”, un varu dalīties iespaidos. Ja nav skaidrs pēc nosaukuma un apakšnosaukuma (“Ja Abrene būtu palikusi Latvijai…”), tad grāmatas aizmugurē paskaidrots sīkāk, par ko tā ir:

Aizraujošs fantāzijas un realitātes stāsts par iespējamo Latviju — kā mēs dzīvotu, ja Latvija nebūtu okupēta un Abrene joprojām piederētu mūsu valstij. Kur un kā mēs strādātu? Kādus politiķus vēlētu un partijas dibinātu? Ko mīlētu un kādas attiecības veidotu? Kāda būtu latvieša daba un vai tā maz spēj būt citāda arī iedomātā Latvijā?

Autors pārliecinoši uzbur turīgu, skaistu, nacionālu un varenu Latviju.

Tā arī ir. Un man šis alternātīvās (varbūt var latviskot — citādas) vēstures darbs it labi tīk.  Neatņemama citādas vēstures iezīme ir nošķiršanās punkts — vēstures notikums, kas būtu varējis notikt citādi un kas sāk attiecīgo citādo vēsturi. “Abrenē 2002” nav ilgi jāgaida, līdz 25.lpp. tas tiek atklāts. Te neizpaudīšu, lai nebojātu lasīšanas prieku.

Īstenībā vispār nekā daudz nedrīkst klāstīt, jo novēlu ikvienam pašam atklāt, kāda autora skatījumā ir Abrene un Latvija 2002.gadā un kā līdz tai nonāk. Attiecīgi grāmatā ir trīs sižeta līnijas — pirmkārt, tēlota citāda Latvija; otrkārt, rādīts, kā līdz tai nonākts; treškārt, personiska sadzīves līnija.

Lai ar ļoti patika, ļoti bieži gribējās iebilst. Gan pret nekonsekvencēm, faktu kļūdām, paviršību un anakronismiem, gan pēc būtības — kur vēstures gaita būtu citādāka. Vispirms jau galvenajā: par Padomju Savienības pastāvēšanas ilgumu un rīcību pastāvēšanas laikā. Tāpat divās sev tuvās jomās — par Latvijas polītisko iekārtu un iedzīvotāju sastāva attīstību. Nagi niez paskaidrot, pret ko tieši iebilstu un kā būtu pareizāk (esmu pat grāmatā pierakstījis savas piezīmes), bet valdos. Valdos. Lai nelaupītu citiem baudījuma.

Tāpēc vien piebildīšu, ka grāmatas noskaņu lieliski vairo zīmīgi zīmējumi un ka šīgada starptautiskie notikumi darījuši pērn izdoto “Abreni 2002” apbrīnojami pravietisku.

P.S. Izdomāju, uzrakstīšu savas ķidas atsauksmē šim ierakstam (bet ne tūlīt — pārāk gaŗi un nopietni). Mīlīši, esat brīdināti: atsauksmes labāk lasīt pēc grāmatas izlasīšanas.

Advertisements

2 Atbildes to “Abrene 2002”

  1. fretka Says:

    Šķiet, ka ar mūsdienu notikumiem īpaši zīmīgi sasaucas Jūsu aplūkotās grāmatas nobeigums 😦

  2. Aldis Says:

    Džo Valtone (Jo Walton) ir uzrakstījusi grāmatu “Farthing”, mēģinot iztēloties citu vēsturi. 1941.gadā Anglija un Vācija paraksta miera līgumu. ASV ir ievēlēts miermīlīgs prezidents, kas neiejaucas Vācijas un Krievijas kaŗā. Vācijas un Krievijas kaŗš ieilgst. Romāna darbība notiek Anglijā 1949.gadā. Cik var noprast pēc anotācijas, Vācijas un Krievijas kaŗš vēl turpinās, bet notikumi ārpus Anglijas esot atstāti novārtā.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: