Marutas Voitkus—Lūkinas “Ar balto dvēselīti”


Pērn pamanīju Marutas Voitkus—Lūkinas grāmatu “Ar balto dvēselīti”, uzmetu aci pirmai lappusei un sapratu, ka jāgaida šīgada Ķīpsalas grāmatu izstāde, lai iegādātos. Nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos.

Tā ir absolūti labestīga grāmata par dainām, latviešu dzīvesziņu un tās kodolu dievturību. Lieti der arī tādiem bezdievjiem kā es, lai nomazgātu ikdienas putekļus un kļūtu labāks, tikušāks un latviskāks. Lasīšanu atvieglo, ka grāmatu veido īsas autores [uz]runas, raksti un apceres. Sākot ar pavisam vienkāršiem piemēriem vienas dienas ritumam bērnu audzināšanā. Turpinot ar dainu un vēdu un latviešu un Austrālijas aborīgenu dzīvesziņas salīdzinājumu. Par dainu izpratnes līmeņiem, par to, kam tās der, par rāmumu, latvisku šķīstīšanos un latviešu deju sakrālumu. Ar labu vārdu pieminēta Teika. Iezīmēts, pēc kādas valsts jātiecas.

Paskaidrots, kas ir tas, ko dievturība sludina:

Un tas, ko dievturība sludina, nav nekas cits kā ļaut tai skripatiņai dievturības, kas saglabājusies jūsu runas veidā, jūsu valodā, jūsu domu gaitā, jūsu izdzīvošanas ritmā —ļaut tai pilnveidoties par to latvisko pasaules redzējumu, kas ir jūsu tiesa un jūsu laime, ja tikai jūs to ieraudzītu.

“Ar balto dvēselīti” augstākā mērā ieteicama ikvienam, kam nav vienalga, ka viņš ir latvietis.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: