Ukraina nenovēršami raisās vaļā no Kremļa lupatu imperijas


Lai cik grūti ukraiņiem klātos, lai kā Kremļa lupatu imperija un tās ietekmes aģenti censtos, ukraiņi nenovēršami izcīnīs brīvu un ukrainisku valsti. Paskaidrošu, kāpēc tāds optimisms.

Optimisma pamatā ir dēmografija un tās attiecības ar polītiku. Dēmografija ir nopietnāks process par polītiku. Jā, polītiskā attīstība spēj ietekmēt dēmografisko attīstību, taču tikai tad, kad polītikā notiek tāda mēroga pārmaiņas kā (Latvijas piemērā) atmoda un SPRS sabrukums, 2.pasaules kaŗš un krievu okupācija vai 1.pasaules kaŗš un neatkarības izcīnīšana. Parasti (arī patlaban) ir otrādi: dēmografijas dzirnas maļ lēni, bet samaļ polītiku savā virzienā.

Kā tas ir Ukrainā? Pēdējais polītiskais kūlenis tāpat kā Latvijā bija SPRS sabrukšana, kad Ukraina atkal kļuva neatkarīga. (Atkal — jo tā bija neatkarīga 1917.—1920.g., taču atšķirībā no Latvijas zaudēja brīvības cīņas pret lieliniekiem.) Kopš tā laika visas vēlēšanas bijušas ukrainisku un prokremlisku spēku cīņa. Pirmās prezidenta vēlēšanās 1991.gadā ukrainiskā puse zaudēja. 1994.gadā parādījās vēl kremliskāks kandidāts Kučma, ukrainiskā puse bija spiesta atbalstīt līdzšinējo prezidentu Kravčuku, taču tas zaudēja. 1999.gadā parādījās vēl kremliskāks kandidāts, ukrainiskā puse bija spiesta atbalstīt Kučmu, un tas palika amatā. 2004.gadā pēc masu protestiem pret vēlēšanu viltošanu par valsts galvu ievēlēja ukrainiskās puses kandidātu Juščenko. 2010.gadā revanšu svinēja prokremliskais Janukovičs.

Kā redzams, 23 gadu laikā kopš 1991.gada ukrainiskie spēki bijuši pie varas vienu reizi, piecus gadus. Kas pa šo gadsimta ceturksni noticis dēmografijā? Ukraina tik kļuvusi ukrainiskāka un ukrainiskāka. 2001.g. tautskaitē ukraiņu dzimtās valodas īpatsvars bija 67,5%, salīdzinot ar 64,7% 1989.gadā, savukārt krievu — 29,6%, salīdzinot ar 32,8% 1989.gadā. Izdalot ukraiņu un krievu valodas attiecību 2001.gadā (67,5/29,6=2,28) ar attiecību 1989.gadā (64,7/32,8=1,97), iegūstams, ka dēmografiskais stāvoklis vērsies 1,156 reizes ukraiņu labā. Izvelkot 12.pakāpes sakni (jo no 1989. līdz 2001. ir 12 gadu), iegūstams, ka ukrainiskošanās un atkrievošanās ātrums bijis 1,0122 reizes jeb 1,22% gadā.

Salīdzinot var minēt jaunākā laika Latvijas datus. Latviešu un krievu valodas attiecība 2000.gadā bija 58,2%/37,5%=1,55 un 2011.gadā 62,1%/37,2%=1,67, attiecības maiņa 1,075 reizes jeb 0,66% gadā. Tātad prokremliskā Kravčuka un vēl prokremliskākā Kučmas laikā Ukrainas ukrainiskums audzis gandrīz divreiz vairāk nekā Latvijas latviskums Tautas partijas un “Jaunā laika”/”Vienotības” valdīšanas laikā. Pašreizējo stāvokli var salīdzināt kartēs:

Ukrainas valodas 

Nākamā Ukrainas tautskaite vairākkārt atlikta un šobrīd iecerēta 2016.gadā. Esmu pārliecināts, tā rādīs, ka Ukraina turpina attīrīties no kolonizācijas sekām par spīti visiem Janukoviča un bandas pūliņiem.

Bet pagaidām vēl viens rādītājs, kas tāpat vieš optimismu — skolēnu īpatsvars ukraiņu mācību valodas skolās. No 1991./92. mācību gada līdz 2011./12. tas audzis no 49,3% līdz 81,9%, turklāt galvaspilsētā no 30,9% līdz 97,1%. Salīdzinājumam var minēt, ka Latvijas analogs šai pašā laikā mainījies no 53,7% valstī un 32,0% Rīgā līdz 72,6% valstī un 49,5% Rīgā. Paldies izglītības ministriem, paldies “Vienotībai” un zaļzemniekiem, kas vēl šobaltdien pretojas latviskai izglītībai.

 

Vērts skatīt arī Ukrainas polītisko attīstību territoriāli. 1991.g. vēlēšanās ukrainiskā puse uzvarēja vien Galīcijā, 1994.gadā jau tika līdz Kijivai, kopš 2002.gada jau lielākā valsts daļā. Vilnis veļas uz austrumiem. Tuvākā nākotnē varēs vērot, kā ukrainiskā puse pārņem Chersonas apgabalu un krievu kolonisti zaudē Krimu tās pamattautai — Krimas tatāriem, kuŗi ir ciešākie ukraiņu nācionālās neatkarības kustības sabiedrotie.

Vēl vērts salīdzināt dēmografiskos procesus abpus pašreizējās iekšpolītiskās robežas. Pretēji Kremļa ietekmes aģentu centieniem iztēlot Krieviju, Putinu un krieviskumu par tikumības patvērumu pretstatā izvirtušiem Rietumiem, dēmografiskais stāvoklis oranžajā Ukrainas pusē ir labvēlīgāks nekā zilajā un tādas parādības kā žūpība, aborti, smēķēšana, ārlaulības bērni, slepkavības, šķiršanās utml. izplatītas mazāk:

Ukrainas dabiskā kustība 2012

Iznākumā oranžā Ukraina aug augumā, un ir tikai laika jautājums, kad pašreizējais prokremliskais režīms ne ar kādu vēlēšanu sistēmas sagrozīšanu un viltošanu vairs nespēs noturēt polītisko varu. Tāpēc tāds optimisms. Tāpēc Kremļa lupatu imperija nenovēršami zaudēs Ukrainu.

Publicēts Uncategorized. Birkas: . 3 Comments »

3 Atbildes to “Ukraina nenovēršami raisās vaļā no Kremļa lupatu imperijas”

  1. Andris Says:

    Procentos arī Latvijā izskatās, ka uzvarēs latvieši. Kā izskatās absolūtos skaitļos? Vai uzvarēs baltie cilvēki?!

  2. lasītājs Says:

    1917 daudz noteica baltās armijas (tātad impērijas profesionāļi). Tās atkāpās uz Ukrainu, Ziemeļkaukāzu, Baltiju, Sibīriju. Tur tās vērsās pret nekrievu tautām, kuras uzskatīja par leilākiem ienaidniekiem kā krievu sarkanos. Reizē ar to sarkanajiem nekas daudz nepalika pāri ko sakaut. Latvijā Bermonta armiju likvidēja paši latvieši, Igauņi bija gudrāki un spēja pierunāt Judeņiča armiju uzbrukt Pēterburgai. Citviet baltās armijas bija sekmīgākas un pirms ieradās sarkanie, spēja iznīcināt nacionālās kustības iedīglī. Tā tas bija Ukrainā, Ziemeļkaukāzā (čečeni pret Deņikina armiju), Pievolgā, mongoļu tautas Sibīrijā (barons Ungerns u.c.). Dažviet sarkanajiem palīdzēja briti un franči, baidoties no Vācijas vai tās sabiedrotās Turcijas ietekmes pieauguma. Tā tiek iznīcināta neatkarīgā Azerbaidžāna, novērsta somugru tautu apvienošanās lielākā Somijas valstī (britu intervence Murmanskā aptur somu ofensīvu un novērš Kolas pussalas pievienošanu Somijai). Par Ukrainu šaubīties nebūtu pamats, jo ukraiņi vienmēr ir bijuši savas zemes patrioti. Šobrīd konfliktā Ukrainā tiek izmantoti PSRS laikā ievestie civilokupanti (1897.g. tautskaite uzrāda nelielu krievvalodīgo skaitu). Tas liek bažīties.


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: