Kā latvieši sagaidīja liktenīgo 1914.g.


Gadumijā mēdz izvērtēt bijušo un apcerēt nākamību. Arī priekš simt gadiem mēdza. Un nu var palasīt, ko pirms apaļa gadsimta rakstīja, sagaidot 1914.gadu. Papildus noskaņu rada apziņa, ka pēc astoņiem mēnešiem sākās pasaules kaŗš.

Paldies periodika.lv, ka var vieglāk par vieglu dabūt rokā lērumu 1913./1914.g. mijas rakstu. Tolaik Latvijā dzīvoja pēc vecā stila un Jaungadu svinēja 13 dienu vēlāk, bet gadumijas apcerēm tas nav svarīgi. Konservātīvās “Latviešu Avīzes” pievēršas sabiedriski polītiskām strāvām, un rakstītais izklausās apbrīnojami mūsdienīgi:

Latviešu Avīzes

Latviešu Avīzes 1Latviešu Avīzes 2

Tobrīd lielākais latviešu laikraksts “Dzimtenes Vēstnesis” ievieto starptautiskā stāvokļa apskatu, pēdējā rindkopā norādot vājāko Eiropas vietu:

Dzimtenes Vēstnesis

Dzimtenes Vēstnesis 1

Varētu šķist pārsteidzoši, ka it kā vietējā “Liepājas Atbalss” nemaz neatpaliek, taču tolaik Liepāja bija pilsēta ar pirmo elektrisko tramvaju Latvijā un tiešu satiksmi ar Ņujorku. Atšķirīgais un kopīgais starptautiskā stāvokļa apskatā, salīdzinot ar “DzV”, ļauj gūt labāku priekšstatu par tālaika pasaules polītiku:

Liepājas Atbalss

Liepājas Atbalss 1Liepājas Atbalss 2

Un ko tolaik rakstīja par notikumiem Latvijā, Krievijas imperijā un pasaulē?

Teikā 27.decembŗa vakarā divi vīrieši uzbrukuši Pēterburgas šosejā uz mājām ejošam 16 g.v. Nikolajam Rempēterim no Struktora ielas Nr.7 un gribējuši aplaupīt, bet viņš no tiem izrāvies. Bēgot uzbrucēji sākuši šaut un viņam ķerta kreisās kājas pēda. Ļaundaŗi gan dzinušies pakaļ, bet viņus iztraucējuši ceļinieki. Rempēteri aizveda pilsētas slimnīcā.

Pirmie 1913.g. nogales Rīgas tautskaites iznākumi rāda, ka pilsētā ~515tk iedzīvotāju — tikpat, cik Romā, Sidnejā, Madridē. Tādējādi Rīga piepulcējusies lielpilsētām; Afrikā par Rīgu lielāka viena pilsēta, Dienvidus Amerikā — divas.

Zaļeniekos vecā labā lielmāte, grāfiene Medem, 27.decembrī miruse.

Latvijā un apkārtējās zemēs bijuši stipri sniegputeņi, traucēta vilcienu kustība, ceļa satiksme daudzviet pārtraukta.

Starp Liepāju un Karalaučiem 31.decembrī atklāta starptautiska tāļruņa satiksme.

Pēterpilī notiek tautas izglītības kongress, kur latvieši kopā ar igauņiem un ukraiņiem samērā sekmīgi cīnās pret pārkrievotājiem mācību valodas un satura ziņā. Mācību valoda ir arī nemitīgs strīdu objekts starp latviešu pagastiem un krievu administrāciju.

Krievija piedāvājusi dāvanas Austrijas (Galīcijas un Bukovinas) ukraiņiem, kas neražas dēļ cieš trūkumu. Ukraiņi krievu dāvanas noraidījuši, tādēļ ka Krievijā dzīvojošie ukraiņi tiek visādi apspiesti.

Albānija savu valsts dzīvi uzsākuse ar iekšējiem nemieriem un sadursmēm starp pagaidu valdības žandarmēriju un citu vadoņu kaŗapulkiem.

Miera laiki turpinās.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: