Jaunais Rīgas un apkārtnes adrešu atlants


Rīgas un apkārtnes adrešu atlantsNupat, nupat “Jāņa sētas” karšu apgāds klajā laidis Rīgas un apkārtnes adrešu atlantu. Tik nupat, ka “Jāņa sētas” mājaslapā šī raksta tapšanas brīdī tas vēl nav izziņots. Bet klajā nācis ir, manās rokās ticis ar, esmu izskatījis un nu varu dalīties iespaidos.

Atlants kļuvis lielāks izmērā (ieguvis A4 formātu) un aizvieto uzreiz divus izdevumus — Rīgas adrešu atlantu 1 : 10 000 (1cm — 100m) mērogā un Rīgas un apkārtnes atlantu, kur pilsētas un lielākie ciemi bija 1 : 20 000 (1cm — 200m) mērogā un visa territorija 1: 100 000 (1cm — 1km) mērogā. Iepriekšējais adrešu atlants nāca klajā 2008.g. nogalē, bet pēc tam saimniecības krize un papīra izdevējdarbības noriets aizkavēja jauna izdošanu līdz šim brīdim. Elektroniskā veidā Rīgas karti, protams, nepārtraukti atjaunina, par ko ikviens var pārliecināties balticmaps.eu vietnē. Jaunais izdevums vēl vairāk atbilst adrešu atlanta nosaukumam — iepriekš bija visas Rīgas adreses, tagad arī liela daļa Pierīgas ielu numuru un mājvārdu.

Samērā nemanāmi atlantā ievietota ūnikāla informācija. Proti, sākumā, kur ir dažas tematiskās kartes (territoriālā attīstība un iedalījums, sabiedriskā satiksme), ievietoti 2011.gada tautskaites dati apkaimju griezumā. Vispirms iedzīvotāju skaits: lielākie rajoni ir Purvciemas ar 59tk iedzīvotāju, Ķengarags ar 50tk, Imanta ar 47tk un Pļavnieki ar 45tk; mazākie — Spilve ar 83 un Salas (Zaķusala un Lucavsala, apdzīvota tikai Lucavsala) ar 84 iedzīvotājiem. Vēl var iepazīties, kāds kur apdzīvotības blīvums, un saldajā — valodu izplatība Rīgas rajonos! Jā, lieliski parādīts, cik kuŗi rajoni latviski vai krieviski un kur iespraukušās kādas citas valodas. Par šo uzrakstīšu atsevišķu rakstu, bet pagaidām par adrešu atlantu.

Atlants aptveŗ plašāku territoriju nekā iepriekšējos izdevumos. 1 : 100 000 mērogā rādīta Pierīga līdz Tukumam — Dobelei — Jelgavai — Iecavai — Vecumniekiem — Lielvārdei — Suntažiem — Mālpilij — Siguldai — Saulkrastiem, turklāt kartes iecentrētas tā, lai pati Rīga un tuvākā apkārtne būtu iekļauta vienā atvērumā bez pāršķiršanas. 1: 20 000 mēroga pilsētu un lielāku ciemu plāni jau bija, tagad tie papildināti ar tādām dižvietām kā Stūnīši, Medemciems, Jaunolaine, Dzērumi, Saulkalne, Bērzmente, Daugmale, Cekule, Dobelnieki u.c.

Kartes atjauninātas, cik “Jāņa sēta” spējusi, un atlantā parādīts, piemēram, Dienvidu tilta savienojums ar Ziepniekkalna ielu. Man un, domāju, ne tikai man tīkams jaunums ir veloceliņu rādīšana (var diskutēt, vai pilnā apmērā).

Vai atlantam ir arī trūkumi? Jā, ir. Pieļauju, ka cena vairumā grāmatnīcu varētu atbaidīt, tāpēc iesaku izmantot “Jāņa sētas” karšu veikalu, kur to var nopirkt par Ls9,98 (Berga bazārā Elizabetes ielā 83/85, karsuveikals.lv, @karsuveikals). Ja esat gatavi pirkt vismaz 5 atlantus un maksāt ar rēķina izrakstīšanu un pārskaitījumu, var sazināties ar apgāda vairumtirdzniecību: 67290669, 67290806. Tad viens atlants maksās ~Ls6. Tikai pasteidzieties šogad, jo atlantā “Jāņa sētas” mītne jau iezīmēta jaunās telpās pie Dienvidu tilta.

Kā ikvienā lielākā kartografijas izdevumā ir maketēšanas neuzmanības kļūdas, bet pietiekami sīkas, lai sadzīvē neievērotu. Arī kartēs vietām novecojusi informācija, un varu vainot tikai sevi, ka par sev zināmām pārmaiņām dabā neesmu laikus ziņojis “Jāņa sētai”. Jā, tā tas darbojas: ja atrodat kādu kļūdu (vienalga, neuzmanību vai novecojušu informāciju) “Jāņa sētas” kartēs, varat droši laist e-pastu kartes@kartes.lv vai pačivināt @kartes_lv. Cilvēki būs tikai pateicīgi un izlabos. Bet nopietnākais trūkums, manuprāt, ir atteikšanās no dzīvojamās un sabiedriskās apbūves fona dalīšanas mazstāvu un daudzstāvu apbūvē, kas senākos izdevumos ļoti palīdzēja apjaust rajona raksturu.

Secinājums: atlants visnotaļ noderīgs ikvienam, kuŗam gadās spert pāris soļu nost no ikdienas takām vai rodas vajadzība atrast kādu adresi vai vietu Rīgā vai Pierīgā.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: