Veļu laikā. Dzīvība un nāve


Šā ierosinātas pārdomas.

Esmu bijis klāt abu vecāku nāvē un abu dēlu dzimšanā.

Tēvu nobrauca piedzēries autobraucējs, kad mēs ar riteni braucām pa Rīgas apvedceļu pāri Ogres dzelzceļam Daugavas virzienā. Pārdesmit centimetru izšķīra, ka es paliku neskarts. Nedz es, nedz māsa, nedz mamma nealka asinis un tiesā neprasīja.

Mātei bija olnīcu vēzis. Skaidru simptomu nebija. Kad atklāja, bija par vēlu. Nevainoju ārstus, arī Amerikā pusi olnīcu vēžu atklāj par vēlu. Mamma palīdzēja ģimenes darbos, kamēr vien spēja, paguva jaunāko mazdēlu rokās paņemt. Paguvām izrunāties, bijām kopā līdz pēdējam elpas vilcienam. Varu vienīgi silti piekodināt — mīļās sievietes, izturieties atbildīgi pret sevi un savējiem.

Dzimšanā lielāks pārdzīvojums, protams, bija pirmās dzemdības. Ļoti ceru, ka esmu palīdzējis sievai un kaut mazliet atvieglojis notiekošo. Pēc sāpēm un žēluma nāk atvieglojuma, prieka un mīlestības asaras.

Pārdomājot pieredzi, pirmkārt, nekas no notikušā, lai cik neaistētisks būtu, nav mazinājis cieņu un mīlestību pret iesaistītiem cilvēkiem vai radījis riebumu.

Otrkārt, ir tomēr, kas rada riebumu. Nevar neradīt. Nāves kultūra: bērnu slepkavošana vēl priekš piedzimšanas; cilvēka uzskatīšana par kaitēkli dabai un Zemei; tumsonība, atsakoties no mūsdienu veselības un dzīvības aizsardzības sasniegumiem.

Treškārt, lai arī man ir bijis izmisums — un tas bijis patiess un bezcerīgs, nevienu brīdi ij prāta galiņā nav bijis vērsties pēc palīdzības pie dieva vai citiem iedomātiem, pārdabiskiem, visvareniem spēkiem.

Ceturtkārt, lieliski, ka nedzīvojam vairs oikoloģiski tīrā, dabiskā vidē, kur mirst 1/50 dzemdētāju un 1/4 zīdaiņu. Ne velti ir tik daudz bāreņu pasaku. Priekš 100 gadiem reti vecāki nebija piedzīvojuši bērna nāvi (un Melnā Afrikā vēl tagad), bet nu tas šķiet pretējs dabiskai lietu kārtībai. Arī pats bez antibiotikām diez vai te sēdētu un rakstītu.

Tāpēc — fiat vīta, lai top dzīvība, lai vairojas un piepilda Zemi, un pakļauj to.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 1 Comment »

Viena atbilde to “Veļu laikā. Dzīvība un nāve”

 1. nulle Says:

  arī Amerikā pusi olnīcu vēžu atklāj par vēlu.
  ——————–
  Jo tur cilvēkiem bail iet pie ārsta.
  Nedod dievs ja neesi apdrošināts (arī ja esi apdrošināts – advokātu armija atradīs iemeslu nemaksāt) – tad rēķini par ārstēšanu būs desmitiem tūkstošu.
  Un pat ja gribēsi pirkt apdrošināšanu, tad būs – pre existing condition – ej prom un sprāgsti zemē.
  Eiropas valstu veselības aprūpes sistēmas ir daudz labākas par ASV.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: