Latviešu dēmografiskais stāvoklis kopš 2011.g. tautskaites — turpina uzlaboties!


2011.g. tautskaite konstatēja, ka 62,3% Latvijas iedzīvotāju ir latvieši, 27,0% krievu un 10,7% sīkākām tautām piederīgu. Kā mainījies latviešu dēmografiskais stāvoklis kopš tā laika? Vai tas uzlabojies, varbūt pasliktinās?

Ir trīs procesi, kas maina kāda apvidus tautību sastāvu:

 • pirmkārt, dabiskā kustība, ko veido dzimstība un mirstība;
 • otrkārt, mēchaniskā kustība jeb migrācija, ko veido ieceļošana un izceļošana;
 • treškārt, pārtautošana jeb asimilācija — pāreja citā tautā.

Centrālās statistikas pārvaldes dati par iedzīvotāju dabisko un mēchanisko kustību ļauj aplēst jaunāko tautību sastāva un latviešu dēmografiskā stāvokļa maiņu. Vispirms par 2011.g.:

Tautu kustība 2011

Kā redzams, no četriem faktoriem tikai viens darbojies pret latviešiem (iebraukšana), taču pietiekami mazā mērā, ka migrācija kopumā bijusi latviešu labā. Lai aplēstu tautību sastāvu 2012.g. sākumā, tautskaites skaitļiem pieskaitīts 5/6 iedzīvotāju skaita maiņas, jo tautskaite notika 1.martā, bet dēmografiskie procesi uzskaitīti visa 2011.gada gaŗumā. Latviešu īpatsvars nepilnā gadā audzis par 1/3%.

Un tagad līdzīgi par 2012.g.:

Tautu kustība 2012

Par vāciešu, citu sīkāku tautu un nezināmai tautai piederīgo 2012.g. dzimstību un mirstību manā rīcībā ir tikai šos trīs grupu kopsumma, tāpēc pieņemts, ka iekšēji tā bijusi tādās pašās attiecībās kā 2011.g. Redzams, ka 2012.g. dabiskā kustība bijusi labvēlīgāka latviešiem nekā 2011.g., migrācija — nelabvēlīgāka, bet kopumā tautību sastāva maiņa — aptuveni tāda pati, latviešu īpatsvars audzis vēl par 0,3%. Izsakot dēmografisko procesu intensitāti saprotamāk, 2012.gadā 1000 latviešiem dzima 11, mira 12, iebrauca 5 un izbrauca 9, turpretī 1000 krieviem dzima 8, mira 16, iebrauca 7 un izbrauca 16.

Jā, bet kā paliek ar pārtautošanu? Tādu datu nav. Bet zināms, ka īstermiņā attiecībā uz latviešiem tā šobrīd ir neitrāla (kaut patlaban ar pasliktināšanās tendenci ilgtermiņā), tā ka latviešu īpatsvara maiņu nozīmīgi neietekmē. Tāpēc var secināt, ka latviešu dēmografiskais stāvoklis kopš 2011.g. tautskaites turpina uzlaboties.

Advertisements

6 Atbildes to “Latviešu dēmografiskais stāvoklis kopš 2011.g. tautskaites — turpina uzlaboties!”

 1. Roberts Says:

  Nu jācer, ka tā arī ir 🙂

 2. Andris Says:

  Ja tie procentu dzemdētu bērnus un pelnītu večiem pensijas… Gada laikā esam samazinājušies par 8.000, ES dienvidos stāv dažādu krāsu vienas reliģijas migrantu leģioni, bet mēs domājam, ka mūsu demogrāfiskais stāvoklis uzlabojas???

 3. Ritvars Says:

  Svarīgi ir, KAS dzīvos Latvijā, nevis — cik. Cilvēks nav bezdvēseliska molekula, kas pārvietojas no augstāka vielas blīvuma vietas uz zemāka blīvuma vietu.

  • Andris Says:

   Hm, nez vai… Amerikas indiāņi, prūši, lībieši bija gana dvēseliski, vai ne? Bet noliegt pārvietošanos, Ritvar, nozīmē teikt, ka mākoņainā naktī zvaigznes nespīd, jo vērotājs tās neredz.

   • Ritvars Says:

    Imigrācija nav nolemtība vai stichiska nelaime, bet nelietīgu polītiķu lēmums, ko var novērst un bez kā var iztikt.

    • Andris Says:

     Ja zeme ir pilna ar cilvēkiem, tad ir viena saruna. Ja pazūd ciemi, iztukšojas pilsētas, stāv tukšas mājas galvaspilsētā, tad cita. Tad TUA māju būvēšanai vai par 6000 euroniem gabalā var ievest cik gribas. Tauta ar dvēseli klusēs kā klusēja par euronu ieviešanu. Vai latu nokāva lietīgi politiķi? Tad ko viņiem anti-nacionālists Rompejs draugs?


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: