Prāgas kapsēta


Ģimenē labprāt esam lasījuši Umberto Eko daiļdarbus. Jo vairāk tāpēc, ka Dace Meiere, kas visu ko tulko no itāļu valodas, studiju gaitu sākumā bija sievas kursabiedre un tāpēc personīgi pazīstama. Tāpēc, ieraugot priekš pāris gadiem “Prāgas kapsētu”, ņēmu rokā un izlasīju annotāciju. 19.gadsimta Itālijas un Francijas sabiedriski polītiska vēsture, hmm, izklausās lāga. Tomēr pagāja labs laiks, līdz nopirku, un pēc tam vēl labs laiks, līdz izlasīju. Turklāt sieva izlasīja priekš manis.

Galvenais “Prāgas kapsētas” varonis ir kapteinis Simonīni, dokumentu viltotājs un slepeno dienestu aģents un provokātors. Sekojot viņa dzīves gaitai, lasītājs iepazīst Itālijas apvienošanos 1848.—1861.gadā un Francijas polītisko vēsturi turpmākā laikā līdz 19.gs. beigām. Simonīni ir pēdējais mēsls un riebeklis, un mēsli ir arī viss pārējais tēlotais. Vienīgie gaišie tēli ir komūnisti un tamlīdzīgi radījumi, savukārt Eiropas valstis, valdības un slepenie dienesti, kas novērsa strādnieku paradīzes celšanu 19.gs. — visai lieli mēsli. Te Eko turpina Vecās Eiropas kreiso intelektuāļu tradiciju būt derīgiem muļķiem komūnisma attaisnošanā.

Romāna būtība tomēr nav komūnistu cīņu attēlošana, bet gan antisemītisma un antisemītu izsmiešana, kuŗas kroņa numurs ir, ka autors liek kapteinim Simonīni sacerēt “Cionas gudro protokolus”. Tiesa, izsmiekls kļūst iepriekš paredzams un salkans, un tas mazina lasīšanas prieku.

Autors bagātīgi iepinis “Prāgas kapsētā” vēstures faktus un tik prasmīgi, ka pilnīgi vai jātur blakus vaļā Vikipaidija, lai varētu salīdzināt un sīkāk iepazīsties ar pieminētiem notikumiem un cilvēkiem. Grāmata aizrauj, tomēr pēc izlasīšanas iepriekš minēto apstākļu dēļ jutos mazliet vīlies. Būtu zinājis, nebūtu par Ls8,50 pircis. Bet tagad — lai stāv.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: